ABD’de başlayan yeni trend Bitcoin ATM’lerini akaryakıt istasyonuna kadar getirdi

0

Imani Moise / Anna Irrera

15 Mart (Reuters) – ABD’nin kuzeybatısındaki Montana eyaletindeki tütün dükkanlarında, ABD’nin Kuzey ve Güney Karolina eyaletlerindeki akaryakıt istasyonlarında ve New York kentinin en uç köşelerindeki şarküterilerde yeni bir uygulama ortaya çıktı: Müşterilerin dijital para ünitelerini alıp satabilecekleri ve kimi vakit nakit para çekebilecekleri parlak ışıklı bitcoin para çekme makinaları (ATM).

Geçen yıl boyunca ABD’de sayıları süratle artan bitcoin ATM’leri, dijital para ünitesi bitcoini BTC=BTSP 58,000 doların üzerine çıkartan kripto para üniteleri süreçlerdeki çılgın artıştan desteklendi.

CoinFlip ve Coin Cloud üzere bitcoin ATM işletmecileri, rakip şirketlerin şimdi ulaşamadıkları bölgeleri araştırarak, binlerce bitcoin ATM’si kurdular.

Bitcoin ATM’lerinin azınlıkta olduğu yerleri bulmak için ABD haritasını inceledikten sonra Montana eyaletine giden Quad Coin şirketinin kurucusu Mark Shoiket, “(Bitcoine) talep olduğunu ve insanların her yerde bitcoin aradıklarını varsaydım” dedi.

Shoiket, bir haftalık seyahatten sonra Montana’da tütün eserleri satan 406 Glass isimli dükkan da dahil olmak üzere bitcoin ATM’leri kurmak için yedi nokta buldu.

Howmanybitcoinatms.com platformunun datalarına nazaran, Ocak ayı prestijiyle ABD’de 28,185 bitcoin ATM’si bulunuyor. Bunların yaklaşık 10,000 tanesi son beş ayda kuruldu.

Bitcoine artan ilgi, yeni ATM’lerin kurulmasındaki en büyük neden oldu.

İnsanların online süreç yapmak yerine ATM kullanmalarının sebepleri değişiklik gösteriyor. Kimileri nakit olarak ödeme alıyor, kimilerinin banka hesapları olmayabiliyor, kimileri yurtdışına para göndermek ya da kimliğinin kapalı kalmasını istiyor, kimileriyse fizikî bir makinayla süreç yaparken kendilerini daha rahat hissediyor.

Pittsburgh bölgesinde yaşayan 51 yaşındaki bitcoin yatırımcısı Rebecca White, online olarak büyük yatırımlar yapıyor ve ailesi ek paraya gereksinim duyduğunda bitcoin ATM’lerini kullanıyor.

White, “Marketten besin alışverişimizi yaparken (mesela) 60 dolarımız kaldıysa, bitcoin ATM’sine uğruyorum” diye belirtiyor.

Kimi makinalar sırf bitcoin sunarken, öteki kimileriyse müşterilerin çeşitli dijital para ünitelerine yatırım yapmalarına imkan sağlıyor. Lakin çok az bitcoin ATM’si temelinde nakit para veriyor. Bitcoin ATM’leri, olağan ATM’lere ve online süreçlere nazaran daha fazla süreç fiyatı kesiyorlar.

CipherTrace şirketinin yöneticisi Pamela Clegg, bitcoin ATM’lerindeki süreçlerden kesilen komitenin toplam sürecin %6’sıyla %20’si ortasında değiştiğini belirtti.

ABD genelinde 1.470 bitcoin ATM’si bulunan Las Vegas merkezli bitcoin ATM işletmecisi Coin Cloud’in CEO’su Chris McAlary, bu yıl sonuna kadar şirketin ATM sayısını 10.000’e çıkartmayı hedeflediklerini açıkladı.

Rakip şirket CoinFlip ise geçen sene sayısı yaklaşık 420 olan bitcoin ATM’lerini bu yıl 1,800’e çıkardı.

Haberi çeviren: Oben Mumcuoglu
Redaksiyon: Birsen Altaylı

Para,İşlem,Atm,Abd,Bazıları

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

0
Bu gönderi hakkında yorum yapmak istiyorsanız bu balonu tıklayın.x
()
x