Alman polisi 60 milyon dolar kıymetinde Bitcoine el koydu, ancak şifre kayıp

0

John O’Donnell

FRANKFURT, 5 Şubat (Reuters) – Alman savcılar, bir dolandırıcının 60 milyon dolar bedelindeki Bitcoin‘lerine el koydular. Tek sorun ise, dolandırıcının şifreyi vermemesinden ötürü soruşturmayı yürüten savcıların dijital cüzdanın kilidini açamıyor olmaları.

Bavyera eyaletindeki Kempten kentinin savcısı, dolandırıcının mahpusa mahkum edilip, cezasını çekmeye başladığından beri suskunluğunu koruduğunu belirtti. Polisler ise 1.700’den fazla Bitcoin’e ulaşmak için tekraren şifreyi çözme teşebbüsünde bulunsalar da, başarılı olamadılar.

Savcı Sebastian Murer, Reuters’a yaptığı açıklamada, “Şahsa sorduk ancak bize konuşmadı. Tahminen kendisi de bilmiyordur.” dedi.

Sanal kripto para ünitesi Bitcoin, şifrelemeyle korunan dijital cüzdan olarak bilinen bir yazılımla saklanıyor. Cüzdanı açıp Bitcoin’e ulaşmak için kilidi çözecek bir şifre kullanılıyor. Şifre kaybolduğundaysa, kullanıcı cüzdanı açamıyor.

Diğerlerinin “madencilik” yani bitcoin üretme gücünden faydalanmak için öteki bilgisayarlara gizlice bir yazılım yükleyen dolandırıcı iki yıldan fazla müddetliğine mahpusa mahkûm oldu.

Dolandırıcı mahpusa atıldığında, sahip olduğu Bitcoin’lerin pahası bugünkü pahasının çok altındaydı. Lakin Bitcoin son birkaç yılda süratle yükselerek Ocak ayında 42.000 dolarlık rekora ulaştı. Bugün Bitcoin 37.577 dolarda süreç görüyor.

Haberi çeviren: Oben Mumcuoglu
Redaksiyon: Can Sezer

Dolandırıcı

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

0
Bu gönderi hakkında yorum yapmak istiyorsanız bu balonu tıklayın.x
()
x