Andreas Antonopoulos: Ethereum’un (ETH) Geleceği Bitcoin’den (BTC) Daha Belirsiz

0

Bitcoin (BTC) savunucusu ve eğitimci Andreas Antonopoulos, Ethereum’un (ETH) geleceğinin Bitcoin’e kıyasla hayli belgisiz olduğunu söz etti.

Antonopoulos, Real Vision ile gerçekleştirdiği röportajda, Ethereum ile Bitcoin’i karşı karşıya getirdi. Ona nazaran Ethereum’un daha genel gayeli bir yapıda olması, fikir yürütmeyi de sıkıntı hale getiriyor. Ethereum’un karmaşık yapısı daha fonksiyonel olsa da, bunun kimi sonuçları kelam konusu.

“Ethereum sisteminin gelişebilmesi için çok daha fazla yeniliğe muhtaçlık duyuluyor. Bu nedenle bunu yaparken birtakım tökezlemeler yaşanacaktır. Hatta yıkıcı kayıplar bile olabilir.

Bu sebeplerle Ethereum’u daha çok tamamlayıcı bir rolde görüyorum. Bitcoin’in girmek istemediği birtakım inovasyon alanlarına Ethereum girmiş durumda.”

Antonopoulos, kelamlarının devamında, Ethereum’un baş karıştıran piyasa anlatıları için yapabileceği şeylerden kelam etti:

“Ethereum’un geleceği elbette Bitcoin’in geleceğinden daha belgisiz görünüyor. Ethereum’un kullanım durumu, çok daha açık bir yapıda bulunduğundan, fikir yürütmek güç ve baş karıştırıcı. DeFi bölümü, NFT’ler yahut ICO’lar. Ethereum’un mevcut modelinin ne olduğunu düşündüğünüzde birçok farklı sonuçla karşı karşıya kalmanız mümkün.”

Antonopoulos, kripto para kesiminin, düzenleyicilerin yeni atılımlarına karşı dayanması gerekeceğini, fakat tüm bunların makus olmak zorunda olmadığını da ekledi:

“2009 yılında blockchain‘in piyasaya sürülmesi, tüm duvarları yıktı ve herkese nezaret olmadan süreç yapabilme imkanı verdi.

Blockchain teknolojisinin sınırsız geniş ve açık inovasyon alanını hem düzgün istikametleri hem de berbat taraflarıyla kucaklamamız gerekiyor. Şu sıralar kriptografide ve dağıtılmış sistemlerde son 300-400 yıldaki en güzel finansal hizmetleri görüyoruz. Bununla birlikte en cüretkar dolandırıcılık faaliyetlerine de şahit oluyoruz. Saadet zincirleri ve piramit planları üzere birçok farklı usulle saf yatırımcılar aldatılıyorlar. Fakat her şeye karşın Bitcoin’in son derece güçlü bir ağı ve altında yatan son derece yararlı bir teknoloji var. Bu nedenle Bitcoin’in hayli güzel bir yatırım olduğu kanaatindeyim.”

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

0
Bu gönderi hakkında yorum yapmak istiyorsanız bu balonu tıklayın.x
()
x