Arjantin’den Dijital Para Hamlesi

0

Arjantin’deki Catamarca eyaletinin valisi Raúl Jalil, Arjantin Devlet Lideri Alberto Fernandez’e Arjantin’in kendi ulusal dijital para ünitesini yaratma davetinin yer aldığı yazılı bir teklif sundu.

Jalil’in Arjantin “dijital peso” önerisi, blokzinciri teknolojisinin sağladığı avantajlardan yararlanarak Arjantin’in yıpranmış iktisadını harekete geçirmeyi amaçlıyor.

Jalil, Arjantin gazetesi El Ancasti’ye verdiği demeçte, “Yeni bir finansal hizmetler modeli düşünmek gerekiyor. Teknoloji yalnızca işletmeler ortasındaki sonları yıkmakla kalmıyor, tıpkı vakitte ülkeler ortasındaki dengeyi de değiştiriyor” formunda konuştu. Valinin önerisi ayrıyeten, madencilik telif fiyatlarını mahallî seviyede tokenize etme ve bu ödemeleri yönetmek için dijital cüzdanlar ve blokzinciri ağlarının kullanılması mümkünlüğünü da içeriyor.

Vali Jalil’in Lider Fernandez’e gönderdiği resmi mektup, Arjantin’in dijital peso hakkında atması gereken birçok bürokratik adımdan yalnızca birincisi. Fernandez, teklifi direkt reddetme yahut onun onayıyla hem ülkenin merkez bankasına hem de Kongre’ye iletme yetkisine sahip. Akabinde, Arjantinli milletvekilleri ortasındaki tartışma önemli manada başlayacak.

Arjantin’in iktisadını tekrar canlandırmak için bir merkez bankası dijital para ünitesi (CBDC) yaratmak istenmesi üzere görünen maksat, boşuna değil. Birkaç yıldır ülke, dünyanın en makûs ekonomileri ortasında olma özelliğini komşusu Venezuela ile paylaştı.

Bununla birlikte, Arjantin’in dijital para üniteleriyle münasebeti yeni değil. ABD doları üzere yabancı paralara erişimi zorlaştıran para denetimleriyle eşleştirilen mali kriz, Arjantinliler ortasında Bitcoin’e olan ilginin artmasına neden oldu. “Dolar Bitcoin” terimi lokal sözlüğe bir borsa referansı olarak girdi ve neredeyse dolar mavisi, dolar turisti ve dolar perakendecisi üzere öbür dolar “mezhepleri” kadar yaygın hale geldi.

Arjantin birebir vakitte çok etkin bir eşler ortası Bitcoin alım satım piyasasına sahip. 2019’un bir devrinde, siyasi kaosun ortasında yaşanan finansal paniğin akabinde Bitcoin, öbür birçok piyasaya kıyasla kıymetli ölçüde süreç görüyordu. Kimi milletvekilleri, pesoların uçuşunu önlemenin bir yolu olarak Bitcoin alım satımını kısıtlamaya çalışırken, kripto para ünitesine olan ilgi (Google Trends tarafından ölçüldüğü üzere) hiç olmadığı kadar yüksek düzeylere çıktı.

Dolar,Para

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

0
Bu gönderi hakkında yorum yapmak istiyorsanız bu balonu tıklayın.x
()
x