Bayanlar kripto dünyasında da argümanlı

0

Akademetre’nin Paribu ve Istanbul Blockchain Women (ISTBCW) ismine yaptığı “Blokzincir Ekosisteminde Bayan Olmak” araştırmasına nazaran blokzincir projelerinde çalışan bayan sayısı az lakin bayanlar mesleklerinde tezli. “Fortune 100 Türkiye” firmaları ve blokzincir start-up’larında yürütülen blokzincir proojelerideki bayan istihdamını ve bayan çalışanların yaklaşımlarını mercek altına alan araştırma 20 değerli sonuç içeriyor.

 

Bayanların yüzde 92’si blokzincir projesinde çalışmaktan mutlu

Araştırmaya nazaran, “Fortune 100 Türkiye” firmalarında ve blokzincir start-up’larında yürütülen blokzincir projelerindeki her 4 bireyden 1’i bayan. Fakat blokzincir projelerinde çalışan bayanların yüzde 92’si bu alanda meslek yapmaktan şad. Araştırma, bayanların proje süreçlerindeki rolünü de ortaya koydu. Buna nazaran bayanların blokzincir projelerinde en çok üstlendiği misyon yüzde 44 ile “proje süreçlerinin tasarımı ve yönetimi”. Bayanların yüzde 16’sı “proje süreçlerinin uygulanması”ndan sorumlu. Bu alanda çalışan bayanların yüzde 40’ı ise her iki süreçte de misyon alıyor.

Araştırmaya katılan bayanlar, “Şirketinizde yürütülen blokzincir projesindeki karar alma süreçlerinde ne derece etkilisiniz?” sorusuna  yüzde 60 oranında “Çok etkili” karşılığını verdi. Araştırmaya katılanlara bu alanında çalışmak konusundaki memnuniyet nedenleri soruldu. Verilen çoklu cevaplarda “mesleki ve ferdî gelişim sağlaması” yüzde 76 ile birinci sırada yer aldı. Bunu, yüzde 48 ile “yeteneklere uygunluk”, yüzde 32 ile “uzaktan çalışma imkânı” ve yüzde 24 ile “girişimciliğe basamak olması” takip etti. 

Blokzincir projelerinde çalışan bayanların yüzde 84’ü meslek maksadına ulaşabileceğini düşünürken bayanların yüzde 28’i idare heyeti üyesi/CEO/genel müdür, yüzde 20’si ise üst seviye yönetici olmak istiyor. 

 

Blokzincir projelerinde mobbing yok

Bayanların blokzincir alanında motive olmalarını sağlayan ögelerin başında yüzde 60 ile “mesleki ve şahsî gelişimle ilgili eğitimler” yer alıyor. Eğitim karşılığını yüzde 52 ile “esnek çalışma imkânı”, yüzde 40 ile “yöneticilerin koçluk yapması” ve yeniden yüzde 40 ile “çalışma ortamında bağlantı ve kontakları artırmak” izliyor.

Verilen çoklu cevaplara nazaran, blokzincir projelerinde çalışan bayanların yüzde 76’sı “gelecek vadeden bir alan olması”, yüzde 72’si ise “ileri ve yeni teknolojilere ilgi duyması” nedeniyle bu alanı tercih ediyor.   Araştırma kapsamında bayanlara, “Blokzincir alanında mobbing uygulandığını düşünüyor musunuz?” sorusu da soruldu. Bayanların tamamı bu soruya “Hayır” cevabını verdi. 

 

Blokzincir projelerindeki bayanların tamamı kripto parayla süreç yapmak istiyor 

Blokzincir projelerinde çalışan bayanların yarısından fazlası bu alanın en tanınan eseri olan kripto paralarla şimdi süreç yapmadı. “Bugüne kadar kripto para ile hiç süreç yaptınız mı?” sorusuna bayanların yüzde 56’sı “Hayır”, yüzde 44’ü “Evet” cevabını verdi. Kripto parayla süreç gerçekleştiren bayanların yüzde 32’si “trade” yaparken, yüzde 32’si kripto para satın aldı. 

Blokzincir projelerinde çalışan bayanlara süreç yaptıkları kripto para ünitesi de soruldu. Çoklu cevaplara nazaran, bayanların yüzde 40’ı Bitcoin’le süreç yaparken yüzde 24’ü Ether’i, yüzde 20’si XRP’yi, yüzde 20’si ise Tether’i tercih etti.Blokzincir projelerinde çalışan ve kripto parayla süreç yapan bayanların yüzde 91’i kripto para süreç tecrübesinden mutlu kaldı. “Gelecekte kripto para ile süreç yapmayı ne derecede istiyorsunuz” sorusuna ise iştirakçilerin tamamı “İsterim” ya da “Çok isterim” karşılığını verdi.

Araştırma ayrıyeten blokzincir projesi olan “Fortune 100 Türkiye” firması sayısının da az olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmaya nazaran “Fortune 100 Türkiye” firmalarından sırf 9’unun blokzincir projesi var.  

Hibya Haber Ajansı

 Bayan,İşlem,Alan,Araştırma,Proje,Yanıtını,Çalışma

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

0
Bu gönderi hakkında yorum yapmak istiyorsanız bu balonu tıklayın.x
()
x