Binance Smart Chain Tabanlı Projede Dolandırıcılık! 32 Milyon Dolarla Ortadan Kayboldular

0

Yeni bir gün ve DeFi’da yeni bir “rug pull” hadisesi daha. Binance Smart Chain (BSC) tabanlı “yield farming” protokolü Meerkat Finance’in (MKAT) grubu BUSD ve BNB’de 32 milyon dolarla ortadan kayboldu.

DeFi’ın tarihindeki en büyük dolandırıcılıklardan biri bugün yaşandı. Meerkat Finance (MKAT) grubu, Binance Coin (BNB) ve Binance USD (BUSD) stablecoin’lerinde 32 milyon dolar ile ortadan kayboldu.

Exit Scam Gerçekleştirildi

Bugün erken saatlerde, Çin kripto para topluluğu, Binance Smart Chain’e dayanan bir “yield farming” protokolü olan Meerkat Finance’in (MKAT), teze nazaran bir “rug pull” (DeFi odaklı bir exit scam türü) gerçekleştirdiğini bildirdi. Takım, Telegram kanalında Meerkat Finance altyapısının hücuma uğradığını ve tüm fonların çalındığını duyurdu.

Bir takım temsilcisi, kendisinin ve çalışma arkadaşlarının akın nedeniyle “çaresiz” hissettiğini söyledi. Çinli gazeteci Colin Wu’nun birinci kaba iddialarına nazaran, MKAT topluluğu yaklaşık 14 milyon Binance USD (BUSD) ve 73.635 Binance Coin (BNB) kaybetti.

Yazının yazıldığı sırada Binance Coin (BNB) fiyatı 240 doların üzerinde kalmak için çaba ediyor, bu nedenle dolandırıcıların ganimetlerinin tüm bedeli 32 milyon doları aşıyor. Bu, bu “rug pull” ismi verilen dolandırıcılık Binance Smart Chain tarihinin en büyüğü ve muhtemelen şimdiye kadarki en makus DeFi dolandırıcılıklarından birisi.

Görünüşe nazaran Meerkat Finance takımı, bir DeFi exit scam’inden sorumlu. Resmi proje web sitesi kapatıldı ve kopyası Wayback Machine, Google Cache ve misal toplayıcılardan silindi. Ayrıyeten proje tüm toplumsal medya kanallarını kapattı ve GitHub depolarını ortadan kaldırdı.

Meerkat Finance (MKAT) neydi?

Meerkat Finance (MKAT), öbür bir Binance Smart Chain DeFi protokolü olan Alpaca Finance’in (ALPACA) bir çatalıydı. MKAT-BNB havuzlarında “yield farming” hizmetleri, stake etme ve pasif gelir için araçlar sunuyordu.

Dolandırılan yatırımcılar, yatırımlarını geri alma uğraşlarını koordine etmek için bir Telegram kanalı açtı. Dolandırıcılık kurbanları, Binance CEO’su Changpeng Zhao’ya ulaşmayı ve ondan muhafaza istemeyi planlıyor. Binance Chain’in müşteri takviye grubu de kendi araştırmasına başladı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

0
Bu gönderi hakkında yorum yapmak istiyorsanız bu balonu tıklayın.x
()
x