Bitcoin (BTC) ile Dolandırıcılık Yapanlara Dikkat! Evinizi, Arabanızı Kaptırmayın!

0

Bitcoin (BTC), son vakitlerde yaşadığı yükseliş ivmesiyle bir arada daha çok insanın dikkatini çekmeye başladı. Kripto para piyasasına her geçen gün daha çok yatırımcı giriş yaparken bu durumdan yararlanmak için pusuda bekleyen dolandırıcılar da var. Uzmanlar bu nedenle bilhassa yeni yatırımcıları bu doladırıcılık çeşitlerine karşı dikkatli olmaya davet ediyor.

Hususla alakalı DHA’ya açıklamalarda bulunan Blockhain Teknolojileri Uzmanı Dr. Bora Erdamar, insanların yarar elde etme dürtüsüyle risk iştahlarının da arttığını lisana getirdi. Erdamar, şu sözleri kullandı:

“Kazanç elde etmek isteyenlerin risk iştahı arttı. Makûs niyetli şahıslar, dolandırıcılık için halkın ilgisini berbata kullanıyor. Dünyada ve Türkiye’de itimat oluşturmuş borsalar üzerinden süreç yapın. Bankadan kredi çekip meskeni ve arabayı satıp kripto para almak düzgün değildir, sonu sonu hüsranla bitebilir.”

Bahçeşehir Üniversitesinden (BAU) BlockhainIST Merkezi Yöneticisi Öğr. Üyesi Dr. Bora Erdamar, kripto paralara yatırım yaparak kısa yoldan varlıklı olmak hayalleri kuran yatırımcıları yaşanabilecek dolandırıcılıklara karşı uyardı. Erdamar, konuşmasının devamında şu sözleri kullandı:

“Bitcoin merkeziyetsizdir, işvereni yoktur. Kısa yoldan güçlü olmak isteyenlerin hayallerini süslüyor. Bitcoin’in çok yeni ve riskli bir yatırım aracı olduğunu bilmek gerekiyor. Riskli bir yatırımın yalnızca yüksek getiri değil yüksek kayıp potansiyeli taşıdığının da altını çizmeliyiz.”

Erdamar: Oburlarının Söylediklerine Kanmayın

Erdamar, kripto para piyasasında yatırım yapmak isteyenleri uyarmaya devam ederek, şunları söyledi:

“Risk iştahı arttı. Bunu kurumlarda da görüyoruz. Değerli yatırım kuruluşları da portföylerinde kripto paralara yer veriyor. Kripto para alımı, satımı için hem Türkiye’de hem de dünyada saygınlığı oluşmuş muhakkak başlı kripto para borsaları var, bu borsalar üzerinden süreç yapılmasını öneriyorum. Asla ve asla kişi olarak birilerinin bana şu kadar paranızı verin, sizin için şu kadar Bitcoin alırım, yüksek yararla size geri öderim üzere telaffuzlara kanmayın. Ne yazık ki kripto para ekosisteminde potansiyel yüksek olduğu için makus niyetli bireylerin dolandırıcılık için halkın ilgisini berbata kullandığını görüyoruz.”

Erdamar, kripto para teknolojisinin daha da yaygınlaşmasıyla birlikte halkın daha güzel yatırımlar yapmasını sağlayacak projelerin de gelişeceğini ve bu sayede bir istikrar sağlanacağını tabir etti. Erdamar, bilgiyle desteklenen ilginin yüksek olmasının çok değerli olduğunu tabir etti.

Türkiye’de Kripto Paralarla İlgili Çalışma Kümesi Kuruldu

Erdamar, Türkiye’de kripto paralarla alakalı olarak bir çalışma kümesinin kurulduğunu öncelikle kripto paraların tarifinin yapılması gerektini söyledi. Erdamar, son olarak şu sözleri kullandı:

“Kripto paralarının tarifinin yapılması gerekiyor. Emtia mı, menkul değer mi yoksa para olarak mı pahalandırılacak ya da apayrı bir kategoride mi ele alınacak bunun tartışmaları devam ediyor. Benim görüşüm, kripto paraların kendi içerisinde bile çok fazla çeşidinin olması nedeniyle farklı başka ele alınması lazım. Kripto paralar için tıpkı sepete konulup, toplu bir tarif yapılamaz. Kripto para ailesinin emtia yahut menkul değere indirgenmesi zahmetlere yol açacaktır. Bahsin yanlışsız anlaşılması, farklı bir kategori yapılıp, o denli regülasyonların ilerlemesi en kıymetli adım olacaktır.”

Yatırım,İfade,Yüksek

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

0
Bu gönderi hakkında yorum yapmak istiyorsanız bu balonu tıklayın.x
()
x