Bitcoin (BTC) Madenciliği İçin Kullanılan Elektrik Miktarı İsveç’i Geride Bıraktı

0

Yapılan son hesaplamalara nazaran, Bitcoin (BTC) madenciliği için kullanılan elektrik ölçüsü, tüm İsveç’in kullandığı elektrik ölçüsünden daha fazla. Bitcoin madenciliği, dünyadaki çevrecilerden reaksiyon görmeye devam ediyor.

Yeni araştırma raporuna nazaran, paha yükseldikçe yeni Bitcoin’lerin çıkarılması için daha fazla güce muhtaçlık duyuluyor. Bitcoin şu sıralar 60 bin dolar düzeylerini zorluyor. Bu durum yatırımcılar için hayli uygun olsa da, çevreciler bu durumun doğayı makus etkilediğine inanıyor.

Çevreciler bu mevzuyla ilgili birçok örnek sunmaktan da geri kalmıyorlar. Bitcoin madenciliği için kullanılan elektriğin İzlanda ve Arjantin’in kullanmış olduğu elektrikten daha fazla olduğu daha evvel belirtilmişti. Hollandalı ekonomist Alex de Vries’e nazaran Bitcoin madenciliği için gereken elektrik, yalnızca son dört yıl içerisinde 78 terawatt saatten (TWH) yaklaşık 101’e yükseldi.

Bitcoin madenciliği ile ilgili en büyük sorunlardan bir tanesi, madencilik süreçlerinin nerede ve ne formda yapıldığı ile ilgilidir. Dünyadaki madencilik faaliyetlerinin en büyük kısmı Çin üzerinde gerçekleştiriliyor. Buradaki temel sorun, madencilik için kullanılan bu gücün fosil yakıtlar ile üretilmesidir. Aslında başka ülkelerdeki birçok madencilik çiftliği, tabiat dostu hidroelektrik güçlerinden faydalanarak, madencilik süreçlerini tabiata ziyan vermeden gerçekleştirebiliyorlar.

Jack Dorsey üzere birçok kripto para savunucusu, nihayetinde Bitcoin ve kripto para madenciliğinin büsbütün etraf dostu sistemler ile destekleneceğine inanıyor. Fakat şimdilik bu durum çok mümkün görünmüyor. Finans müellifi Frances Coppola, son açıklamasında şu sözleri kullandı.

“Bitcoin sanayisinin, Bitcoin’in güç kullanımının bir sorun olduğu ile ilgili bir şey yapmak bir yana, şimdi kabul bile etmiş değil. Bu tavrın, kesime güzellik getireceğini düşünmüyorum.”

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

0
Bu gönderi hakkında yorum yapmak istiyorsanız bu balonu tıklayın.x
()
x