Bitcoin (BTC) ve Ripple (XRP) Korelasyonu 3 Yılın En Düşük Seviyesinde! Peki Bu Ne Demek?

0

CoinMetrics dataları, Bitcoin (BTC) ile XRP ortasındaki 90 günlük korelasyon katsayısının 14 Şubat’ta üç yılın en düşük düzeyi olan 0,294’e ulaştığını gösteriyor. Bu sayı 22 Haziran 2018’de kaydedilen tepe düzeyinden %66,2 oranında düşük.

İki büyük kripto para ünitesi ortasındaki korelasyon, piyasanın evvelki boğa koşusunun sonuyla uzlaşmaya başladığı 2018 Şubat ayının başından bu yana birinci kere 0,3’ün altına düştü. Ancak 2017’de Bitcoin ve XRP, Kasım ayında bir ay boyunca birbirleriyle negatif korelasyon gösterdi.

Birinci 10’da Azalan Korelasyonlar

Tarihî olarak, kripto para üniteleri, Bitcoin’in muazzam pazar hissesi nedeniyle birbirleriyle kilit adımda süreç yapma eğilimindedir.

Kral ister insin isterse çıksın altcoin’ler objektif olarak büyük ölçüde farklı temellere sahip olmalarına karşın ekseriyetle BTC’yi takip eder. Dahası, kıymetli ölçüde daha uçucu olma eğilimindedirler. Ancak son vakitlerde, ölçüsüz hareketler, en büyük kripto para üniteleri ortasında giderek daha yaygın hale geldi. Skew tarafından sağlanan bilgilere nazaran, birinci 10 kripto para ortasındaki korelasyon iki yılın en düşük düzeyine indi.

Düşük Korelasyon Uygundur

Temel olarak, Bitcoin ve XRP, son birkaç aydır büsbütün farklı nedenlerle hareket ediyor. Birincisi, enflasyona karşı korunabilecek yeni bir kurumsal yatırım sınıfı olarak geniş çapta tanınmaktan büyük ölçüde yararlanırken, ikincisi SEC’in Ripple’a karşı davasındaki yeni gelişmeler ve birtakım kuşkulu ticaret faaliyetleri tarafından yönlendirilen birtakım olağandışı hareketler gördü.

Çeşitlendirme, riskleri kıymetli ölçüde azaltırken getirileri artırmaya müsaade veren en yaygın kullanılan yatırım stratejilerinden biridir. En büyük kripto para ünitesiyle karşılıklı bağımlılık, Bitcoin ile birlikte hareket etme eğiliminde olacağı için rastgele bir altcoin‘de toplama uğraşını boşa çıkarabilir.

XRP, EOS ve Cardano üzere büyük kripto para üniteleri, önder kripto para ünitesi ile azalan korelasyonları nedeniyle kişinin portföyünde yararlı bir hedge misyonu görebilir.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

0
Bu gönderi hakkında yorum yapmak istiyorsanız bu balonu tıklayın.x
()
x