Bitcoin rallisi sürat kesmiyor

0

Bitcoin, salı günü 63 bin dolar düzeyini geçerek rekor kırdıktan sonra çarşamba günü yüzde 1,73 yükselişle 64 bin doları da geçerek rekor tazeledi.

Bitcoin, geçen hafta sert bir yükseliş ile 61 bin 208 dolar düzeyini test ettikten sonra 58 bin dolar civarına kadar geri çekilmişti. Pazartesi günü geçen haftaki doruğunu aşarak 61 bin 229 dolar düzeyini test eden Bitcoin, salı günü bir evvelki tepesi olan 61 bin 669 doları da geçti.

Bloomberg Galaxy Kripto Para Endeksi hafta başından bu yana neredeyse yüzde 15 yükseliş kaydederken Ethereum hafta başından bu yana yüzde 10’dan fazla yükselişle 2 bin 377 düzeyinde tepeyi gördü.

Litecoin ise dünden beri yüzde 15’ten fazla yükselişle 281 dolar civarında bulunurken, Ripple’ın çıkardığı XRP iki günde neredeyse yüzde 40 yükselişle 1,91 dolar düzeyine ulaştı.

Kripto para piyasalarındaki bu yükselişte Coinbase’in halkar arzı değerli rol oynarken, ABD’de beklenenden yüksek gelen enflasyon verisi de ralliyi destekledi.

Kripto para Borsası Coinbase’in 100 milyar dolar değerlemeyle bugün halka arz edilmesi bekleniyor. Bu sayı New York Borsası ve Nasdaq’ın bedellerinin toplamından daha fazla ediyor.

Şayet her şey planlandığı üzere giderse ve Coinbase çarşamba günü Nasdaq’ta direkt halka açılırsa, bu Coinbase’i ABD’deki en büyük kripto para borsası haline getirecek. Bloomberg’in iddialarına nazaran, şirketin kurucuları Brian Armstrong ve Fred Ehrsam, 15 ve 2 milyar dolarlık paylara sahip olacak.

Şayet Bitcoin Coinbase’in halka arzından sonra 60 bin doların üstünde tutuabilirse, ralli fiyatları 75 bin dolara götürebilir. Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Edward Moya

ABD’de Mart ayı enflasyon bilgileri Lider Joe Biden’ın takviye paketinin enflasyonist tesirlerini gözler önüne sererken, ülkede Mart ayında enflasyon aylık olarak yüzde 0,6 artış gösterdi.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin Mart ayı için beklentisi, ABD’de tüketici fiyatlarının aylık bazda yüzde 0,5 artması tarafındaydı. Yıllık bazda enflasyon Mart ayında yüzde 2,6 olarak gerçekleşirken, bu dataya ait beklenti yüzde 2,5 düzeyinde bulunuyordu. Mart ayında yıllık enflasyonda Ağustos 2018’den bu yana en yüksek düzeye işaret etti.

Yüksek gelen enflasyon verisiyle birlikte zayıflayan dolar ve düşen 10 yıllık ABD Hazine tahvil faizi, emtia fiyatlarının dayanak bulmasını sağlarken kripto para piyasalarındaki yükselişi de destekledi.

 Dolar,Enflasyon,Abd,Mart Ayı

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

0
Bu gönderi hakkında yorum yapmak istiyorsanız bu balonu tıklayın.x
()
x