Bitcoin tekrar tırmanıyor, Ethereum rekor kırdı, Dogecoin %60 yükseldi – Kripto para piyasalarında neler oluyor?

0

Investing.com – Kripto para piyasalarında hayli hareketli bir gün yaşanıyor. Hacim bakımından dünyanın en pahalı kripto parası Bitcoin, son olarak geçtiğimiz cuma günü ziyaret ettiği 38.000 doları bugün bir kere daha aştı. Bu haberin yazıldığı sırada 37.500 dolar düzeyine gerileyen BTC’nin günlük çıkarı hala %3’ün üzerinde. Önde gelen pek çok kripto para ünitesinin grafiklerde “yeşil” rengi göstermesinin akabinde, toplam kripto para piyasa hacmi de tarihte birinci defa 1,13 trilyon dolara ulaştı.

8 Ocak’ta 42 bin dolarla tüm vakitler rekoru kıran Bitcoin, sonrasında 30 bin dolar düzeylerine kadar gerilemişti. BTC’nin yine adım adım yükselişe geçmiş olması yatırımcıları bir kere daha heyecanlandırmaya başladı.

Ethereum rekor kırdı, süreç fiyatları de tepeye çıktı

Ethereum tarafında ise bir fiyat keşfi kelam konusu. ETH son periyotta sergilediği muazzam yükseliş hareketini uygunca kuvvetlendirdi ve peş peşe rekor düzeylere çıkmayı bugün de sürdürüyor. Dünyanın en büyük ikinci altcoin’i olan Ethereum, 1.680 dolar civarında tüm vakitler tepesini yakalarken bu haberin yazıldığı esnada hafif bir gerilemeyle 1.630 dolardan süreç görüyor.

2021’in birinci gününde 730 dolardan süreç gören Ethereum, yaklaşık 1 ayda fiyatını iki katın üzerinde artırmış oldu.

Ethereum’un bu rekoru yatırımcıların yüzünü güldürürken ağda yarattığı yoğunluk sebebiyle süreç fiyatlarının de rekor düzeylere ulaşmasına sebep oldu. Sadece son 24 saatte ETH madencilerinin süreç fiyatlarından 22,75 milyon dolar kazandığı aktarıldı. Bu ölçü, BTC madencilerinin günlük yararının neredeyse 4 katına tekabül ediyor. Bugün ETH ağında gerçekleştirilen bir sürecin ortalama fiyatı yaklaşık 23 dolarla tüm vakitlerin doruğunda. Artan fiyatlar, Uniswap üzere merkezsiz uygulamaları kullanmayı da daha kıymetli hale getirdi. Dün, DeFi sanayisinde kilitli toplam kıymetin 32 milyar doları aştığı ve DeFi piyasa bedelinin 40 milyar dolara ulaştığı bildirilmişti.

Elon Musk, Dogecoin’i yeniden yükseltti

Günün en sürpriz gelişmelerinden biri ise kuşkusuz Dogecoin‘de gerçekleşti. Kripto para dünyasına bir “şaka parası” olarak dahil olmasına rağmen kısa müddette pek çok yatırımcıya ulaşan DOGE, bilhassa dünyanın en varlıklı şahsiyeti konumunda bulunan Elon Musk tarafından sık sık gündeme taşınıyor. Musk son olarak bugün Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşım serisinde, DOGE ile ilgili tabirler kullandı. Tweet’lerin akabinde Dogecoin 1 günde %60 paha kazandı. Kripto para ünitesi şu anda 0,051 dolar civarında süreç görüyor.

Musk’ın DOGE ile ilgili evvelki tweet’lerinin akabinde kripto paranın fiyatı 29 Ocak’ta tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan 0,0791 dolara yükselmişti.

Yazan: Özgün Çağlar Deniz

Dolar,Gün,İşlem,Doge,Rekor,Ethereum

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

0
Bu gönderi hakkında yorum yapmak istiyorsanız bu balonu tıklayın.x
()
x