Bitcoin, Tesla’nın BTC yatırımı yaptığını açıklamasının akabinde yeni tepelere çıktı

0

Stanley White / Tom Westbrook

TOKYO, 9 Şubat (Reuters) – Bitcoin, elektrikli araba üreticisi Tesla’nın TSLA.O Bitcoin’e yatırım yaptığını açıklamasının akabinde kazanımlarını artırarak rekor düzeye çıktı.

Tesla’nın Bitcoin’e yatırım yaptığını açıklaması yatırımcıları bitcoini hem şirketler hem de yatırım uzmanları için yaygın kullanılan varlık olacağını düşünmeye sevk etti.

Kurumsal yatırımcılar alternatif varlıklar ararken ve ferdi işlemciler ilgiden yararlanırken, Bitcoin iki ayda iki katından fazla yükseldi. Tesla’nın açıklamasının akabinde Bitcoin dün üç yıldan uzun mühletin en büyük günlük yükselişini kaydetti.

Bitcoin bugün Asya borsasındaki süreçlerde 48.216 dolar ile rekor düzeyde süreç görüyor. Ethereum ise günün erken saatlerinde 1.784,85 dolarla rekor düzeye çıktı.

Analistler, Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldığını ve arabaları ve öbür eserleri için yakın bir gelecekte BTC’yi ödeme formu olarak kabul etmeyi planladığını açıklamasının, şirketler ve büyük yatırımcılar için daha büyük bir değişimin kesimi olduğunu düşünüyor.

Kripto yatırım şirketi BlockTower’ın ortağı Michael Bucella CNBC’de yaptığı açıklamada, “Artık Bitcoin ile bir Tesla satın alabilseniz de, bunu önermem. Bunların, kurumsal ve şirketlerin bitcoine yatırım yapmasının birinci etapları olduğu bir durumdayız.” dedi.

Yatırımcılar ABD Merkez Bankası’nın %0 faiz oranları nedeniyle dolar için alternatifler ararken bBtcoin, geçen yılki %300’lük yükselişin akabinde bu yıl %62 artış kaydetti.

Bilhassa Çin’deki merkez bankacıları ve düzenleyiciler, global finansın klasik işleyişinden büyük bir kopuşla, günlük kullanım için kendi dijital para ünitelerini çıkarmaya da başlıyorlar.

Tesla CEO’su Elon Musk uzun vakittir kripto para hayranıydı lakin Tesla’nın Bitcoin yatırımı, bitcoin dalını canlandıran bir sürpriz oldu.

Haberi çeviren: Canan Sevgili
Redaksiyon: Nevzat Devranoğlu

Yatırım,Tesla’nın

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

0
Bu gönderi hakkında yorum yapmak istiyorsanız bu balonu tıklayın.x
()
x