Bitcoin’de ‘Norges Bank’ düşüşü

0

Norveç dünyada en az nakit para kullanan ülke olurken, Norveç Merkez Bankası lideri insanların alternatif olarak Bitcoin’e yönelmemesini söylüyor. Bitcoin fiyatları açıklama sonrasında yüzde 7’den fazla paha kaybederek neredeyse 58 bin dolardan 53 bin 559 dolara kadar geriledi.

Norveç Merkez Bankası Lideri Oystein Olsen, Bitcoin’in merkez bankaları tarafından denetim edilen paranın yerini almasının akıl almaz olduğunu söyledi.

“Bitcoin çok kaynak ağır, maliyetli ve istikrarını koruyamayan bir para birimi” diyen Olsen, merkez bankası ve merkez bankasının yarattığı para ünitesinin ana gayesinin istikrarı korumak olduğunu belirterek Bitcoin’in bunu sağlamadığını vurguladı.

Norveçli milyarder kripto para yatırımı yapmıştı

Norveçli petrol milyarderi Kjell Inge Rokke, finans bölümü ve merkez bankalarının karşı karşıya kaldığı birtakım sıkıntılar için en âlâ savunmanın kripto paralara yatırım olduğunu belirtmişti.

Bloomberg’in haberine nazaran, Rokke’nin sahibi olduğu ve petrolden yenilenebilir güç şirketlerine uzanan birçok şirketi bünyesinde barındıran Aker Holding, Seetee isimli yeni bir teşebbüs kurarak Bitcoin bölümüne girmeyi planladığını söylemişti.

Seetee’nin internet sitesinde paylaştığı bir notta, “Bitcoin hala sıfıra inme ihtimaline sahip ancak yeni bir nakdî sistemin çekirdeğini de oluşturuyor olabilir” diyen Rokke, Bitcoin’in bir gün milyonlarca dolar pahasına ulaşabilmesinin imkansız olmadığını da vurgulamıştı.

 Para,Merkez,Norveç

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

0
Bu gönderi hakkında yorum yapmak istiyorsanız bu balonu tıklayın.x
()
x