Bitcoin’in (BTC) Harcadığı Enerji, Türkiye’nin Elektrik Kullanımının %40’ını Aştı

0

Başkan kripto para ünitesi Bitcoin (BTC), fiyatının yanı sıra tükettiği güç ölçüsüyle da daima gündemde. Özellike de Bitcoin aykırısı olan kesim, bu argümanı sıklıkla kullanarak kripto para ünitesinin dünyaya ziyan verdiğini lisana getiriyor. Hatta Bitcoin savunucularından Dan Held’in bu bahiste Bitcoin’i koruyan bir içeriği de bulunuyor.

BBC’nin haberine göre Bitcoin üretimi için kullanılan bilgisayarların bir yılda harcadığı güç, Türkiye’nin yıllık elektrik tüketiminin yüzde 40’ını geçmiş durumda. Bilindiği üzere BTC üretimi bilgisayarlar ve işlemciler tarafından karmaşık hesaplamalar ile gerçekleştiriliyor. Bu bilgisayarlar da önemli oranlarda güç harcıyor.

Hali hazırda geçtiğimiz günlerde sağlanan bir dataya nazaran de Bitcoin için harcanan güç, Arjantin’in tükettiği elektriği geçmiş durumda. Araştırmalara nazaran Bitcoin bir ülke olsaydı, dünyada en çok elektrik tüketen 30. ülke pozisyonunda bulunacaktı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

0
Bu gönderi hakkında yorum yapmak istiyorsanız bu balonu tıklayın.x
()
x