BitPay, Yaptırım İhlalleri Nedeniyle 500.000 Dolar Ödeyecek!

0

BitPay, yaptırım uygulanan ülkelerdeki bireylere 2100’den fazla süreci kolaylaştırma nedeniyle suçlanıyor.

Coindesk’in haberine nazaran BitPay, yaptırım uygulanan ülkelerdeki şahıslara kripto para süreçlerini kolaylaştırarak ABD maddelerini ihlal ettiği suçlamaları nedeniyle 500.000 dolar ödeyecek.

Kripto para ödeme platformu BitPay, 2000’den fazla görünür yaptırım ihlali suçlaması nedeniyle ABD Hazine Bakanlığı’nın Yabancı Varlıkları Denetim Ofisi (OFAC) ile muahede sağladı.

18 Şubat’ta yayınlanan bir yaptırım bildirimine nazaran BitPay, Ukrayna, Küba, Kuzey Kore, Sudan, İran ve Suriye’deki bireylerin ABD yaptırım yasasını açıkça ihlal ederek ABD’deki beşerlerle süreç yapmalarına müsaade verdiği argümanlarına karşı ceza olarak 507.375 ABD doları ödeyecek. Bitpay’in kripto para ünitelerinde kabaca 129.000 dolarlık süreç yaptığı söz ediliyor.

Hafifletici Faktörler Dikkate Alındı

Suçlamalar kapsamında, BitPay’in azamî 600 milyon dolarıın üzerinde para cezası ile karşı karşıya kalabileceği, lakin OFAC’ın kimi hafifletici faktörleri dikkate aldığı söylendi. Bunlar ortasında, BitPay’in uyumluluk denetimleri uygulaması, çalışan eğitimi, bir tanımlama hizmeti başlatması, yaptırım uygulanan bölgelerde IP adreslerini bloke etmesi ve gelecekte bu cins süreçleri kolaylaştırmasını önlemek için bir dizi diğer adım atması yer alıyor. Ajans suçlamaları araştırırken BitPay OFAC ile işbirliği yaptı.

Bildirimde, “BitPay bu müşterileri taramak için kâfi bilgiye sahip olmasına karşın, gerekli önlemi göstermedi yahut yaptırımlara ahenk yükümlülüklerini önemsemedi” denildi. Bildirim, kripto para ünitesi şirketlerinin OFAC düzenlemelerine uymaları ve muhtemel yaptırım risklerini izlemeleri gerektiği konusunda uyardı.

BiPay sözcüsü yaptığı açıklamada, şu sözler kullanıldı:

“Yabancı Varlık Denetim Dairesi (OFAC) ile tam bir işbirliği yaptık ve bu sorunu çözdüğümüz için memnunuz. Muahede, tüccarlarımız ve müşterileri ortasında 2013’ten 2018’e kadar yaptırım uygulanan yargı bölgelerinden kaynaklandığı anlaşılan çok az sayıda süreci (2102) içeriyordu. OFAC, ihlallerin çok berbat olmadığını tespit etti.”

Yaptırım,Ofac,İşlem,Abd,Para

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

0
Bu gönderi hakkında yorum yapmak istiyorsanız bu balonu tıklayın.x
()
x