Bu Bitcoin (BTC) Metriği, Boğa Piyasasının Yakında Bitebileceğini Söylüyor

0

Bitcoin (BTC) fiyatı, en yüksek düzeylerden %10 geri çekildi ve hala 60.000 doların üzerindeki redden ötürü gidip geliyor. Geri çekilme, iki kıymetli uzun vadeli hareketli ortalamanın tehlikeli bir formda mevt kesişimine (death cross) yaklaşmasına neden oldu.

Bitcoin fiyatı, 2020 mart ayında yaşanan Kara Perşembe’den sonra bu hafta sonu 60.000 doların üzerine çıkarak yüksek düzeyine gerçek %1.500’den fazla bedel kazanmış oldu. Piyasa kıymetine nazaran önde gelen kripto para ünitesi, 2017’de belirlenen evvelki doruğunun üç katından fazla yükselse de o bölgede satın almayı sürdüremedi ve o vakitten bu yana %10 oranında geriledi.

Boğa piyasasının doruğunun yakın olup olmadığı yahut bu noktada potansiyel olarak esasen içinde olup olmadığımız tartışılmaya başlandı. Hatta NewsBTC’de yer alan habere nazaran death cross, boğa doruğunun sonunun habercisi olabilir. Tabi bu durum büsbütün varsayımsal. Bu düşüş eğilimlerine yakıt eklemek, analist Tony Spilotro’ya nazaran 111 günlük hareketli ortalamanın “2X 350 günlük ortalamadan yalnızca %3.6 uzakta olması ve geçmişte metriğin “oldukça iyi” olarak isimlendirilmesidir.

Yinelemeyi keşfeden keskin gözlü bir kripto para analistine nazaran, bu davranış PositiveCrypto’nun “Pi Döngüsü Üst Göstergesi” üzerinde meydana geldiğinde, tipik olarak her bir yükseliş dürtüsünün doruğundan dört ila on gün içinde ortaya çıktı.

2017’de boğa koşusunun doruğu, death cross’un gerçekleşmesinden yalnızca bir gün evvel geldi ve metrik yalnızca on gün evvel %3,6 aralığa ulaştı. 2013 yılında her iki seferde zirveden bir hafta içinde %3,6 aralık sağlandı. Ve zirve, crossover’dan bir hafta sonra şu ya da bu formda gerçekleşti. Tek anormallik, kesişimin doruktan 40 gün evvel ulaştığı 2011 yılıydı. Bu sefer, iki hareketli ortalama yalnızca kritik %3,6 uzaklığa ulaştırmıştı.

Pekala bu oluşum, tepenin yakın olduğu manasına mı geliyor? Yoksa mevcut boğa piyasası o kadar güçlü ki, kripto para ünitesi fiyat keşfinin birinci günlerini tekrar yaşıyor ve 2011’in başındaki anormallik daha hakikat bir karşılaştırma mı? Bunu yalnızca vakit gösterecek.

Mevcut boğa piyasasında sırf sonlu bir müddet kaldıysa, tıpkı metrik, tepeye ulaşmadan evvel bir öteki değerli hareketin olabileceğini de gösteriyor.

Gün,Önce,Boğa,Sadece

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

0
Bu gönderi hakkında yorum yapmak istiyorsanız bu balonu tıklayın.x
()
x