Çin Merkez Bankası Yetkilisi Dijital Yuan Hakkında Konuştu

0

Çin Halk Bankası (PBOC) yetkilisi Wang Xin, dijital yuan ve Bitcoin hakkında konuştu.

Bir CNBC haberine nazaran merkez bankası yetkilisi, başka ülkelerin de kendi dijital para ünitelerini çıkarma planlarına karşın, Bitcoin fiyatındaki artışın kısmen dijital yuana olan ilginin artmasına neden olabileceğini söyledi.

Çin Dijital Parasına İlgi Çok Güçlü

Şu anda denenmekte olan Çin dijital para ünitesi farklı isimlerle anılıyor: China Coin, DCEP (dijital para ünitesi elektronik ödemeleri), dijital yuan (RMB) ve Çin CBDC (merkez bankası dijital para birimi).

Çin Halk Bankası (PBOC), bunu geçen yıldan beri faal olarak deniyor ve kullanıcıların makul Çin kentlerindeki mağazalardan bu CBDC ile ödeme yapmasına müsaade veriyor.

PBOC Araştırma Ofisi Lideri Wang Xin’e nazaran, DCEP’e olan ilgi epey güçlü ve herkes durumu yakından takip ediyor.

DCEP ile Bitcoin Ortasındaki Fark

Bununla birlikte, öteki ülkeler de kendi CBDC’leri üzerinde çalışıyor: Federal Rezerv, ECB, Japonya, İsviçre vb. ECB lideri Christine Lagarde, geçtiğimiz günlerde, dijital euronun oluşturulması ve piyasaya sürülmesinin dört yıl yahut daha uzun sürebileceğini belirtmişti.

Çin, 2014’ten beri DCEP üzerinde çalışıyor. Dijital yuanın kısmen dolanımdaki paranın yerini alması bekleniyor. Kripto para topluluğundaki pek çok kişi ise, Bitcoin’in birebir şeyi yapmasını bekliyor. Lakin Bitcoin merkeziyetsiz ve hükümet tarafından denetim edilemiyor.

Xin, yeniden de Bitcoin fiyatındaki yükselişin Çin CBDC’sine yönelik daha fazla ilgi uyandırabileceğine inanıyor. Önder para ünitesi Bitcoin, 1 Mart’ta 43.000 dolara düşmesinin akabinde, 60.000 dolar düzeyine yeniden dokunmayı başardı.

Dijital RMB şimdiye kadar birkaç defa denendi. Fakat hükümet, DCEP’in resmi olarak kullanıma sunulması için şimdi muhakkak bir tarih açıklamadı.

Dcep

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

0
Bu gönderi hakkında yorum yapmak istiyorsanız bu balonu tıklayın.x
()
x