Çin Merkez Bankası Yetkilisi: Suçlular Tether ve Bitcoin Kullanıyor, Tamamen Anonim Bir CBDC Söz Konusu Değil

0

Çin Halk Bankası’ndan (PBoC) bir yetkili, memleketler arası fikir birliğine dayalı olarak “tamamen anonim bir merkez bankası dijital para ünitesinin (CBDC) kelam konusu olmadığını” söyledi.

Çin merkez bankasının Dijital Para Araştırma Enstitüsü lideri Mu Changchun, Cumartesi günü bir forumda Çin’in dijital yuan dizaynının merkezinde “kontrol edilebilir anonimlik” olduğunu söyledi.

Tıpkı vakitte, PBoC, dijital yuan’ın sırf bir ödeme metodu olarak değil, tıpkı vakitte üst seviye bir finansal nezaret aracı olarak kullanımını birinci defa açık bir formda onaylayarak ayrıntılandırdı. Mu bahis hakkında şunları söyledi:

“CBDC’nin anonimliğinin ön şartı, risk denetimli ve sonlu olmasıdır. Büsbütün anonim bir CBDC pratik değildir. Denetim edilebilir anonimlik memleketler arası fikir birliğine dayanıyor. Kara para aklama, terörle uğraş finansmanı ve vergi kaçakçılığı tedbire maksatlarını karşılamayan rastgele bir tasarım basitçe veto edilecek.”

Mu’ya nazaran, dijital yuan’ın denetim edilebilir anonimlik özelliği, mahremiyetin sırf son kullanıcılar için kendi ortalarında süreç yaptıklarında geçerli olduğu ve bu süreçlerin detayları merkez bankası ve düzenleyiciler tarafından görülebilir kalacağı manasına geliyor.

Bu sözler, geçen yıl yapılan açıklamalar ile parallik gösteriyor. PBoC tarafından sunulan yetkili patentler, dijital yuanın teknolojik niyetinin bir finansal izleme aracı olduğunu gösteriyor.

Mu, Çin’in dijital yuanının dizaynının, kullanıcıların mahremiyetine çok vurgu yapması ve kabahat faaliyetlerini mali gözetleme kabiliyetini görmezden gelmesi durumunda önemli sonuçlar olacağını söyledi. Mu, Tether‘in USDT’sinin ve Bitcoin’in hatalılar tarafından uyuşturucu ticareti ve çevrimiçi kumar üzere yasa dışı ekonomik faaliyetlerden toplanan gelirleri aklamada yaygın olarak kullanıldığını belirtti.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

0
Bu gönderi hakkında yorum yapmak istiyorsanız bu balonu tıklayın.x
()
x