Citi: Bitcoin dönüm noktasında

0

Citi analistleri, Bitcoin’in kritik bir eşikte olduğunu belirterek, kripto para ünitesinin ya milletlerarası ticaret için tercih edilen para ünitesi haline geleceğini ya da “spekülatif bir içten yıkım” yaşayacağını tabir ettiler. Citi’nin yayımladığı araştırma raporuna nazaran, yakın vakitte Tesla Inc ve Mastercard’ın onaylayıcı adımlarıyla birlikte bitcoin ana akıma evrilme yolunda büyük bir dönüşümün başında olabilir.

Kart sahiplerine belli kripto paralarda süreç yapabilme imkanı sağlamayı planladığını duyuran Mastercard, global çapta merkez bankalarıyla yeni dijital paraların oluşturulması üzerinde de değerli çalışmalar yürütüyor.

“Daha fazla yatırımcı ve denetim gerekli”

Son on yılın büyük bir kısmında kişisel yatırımcıların tartıyla yatırım yaptıkları kripto para piyasasına son yıllarda kurumsal yatırımcılar da dahil olmaya başladılar. Citi’ye nazaran, şayet işletmeler ve ferdî yatırımcılar merkez bankasının planladığı dijital nakit paraya ya da “sağlam akçeye” (“stablecoin”) dijital cüzdanlarıyla erişebilirlerse bitcoinin global erişim ağı, izlenebilirliği ve süratli ödemelerde kullanılma potansiyeli onun memleketler arası ticarette tercih edilmesini sağlayabilir.

Citi, bitcoinin global ticarette bugün doların bulunduğu fiili para ünitesi pozisyonuna dönüşümü için bitcoin piyasasına daha
fazla kurumsal yatırımcının iştirakinin ve bitcoinin finansal otoriteler tarafından daha sıkı denetim edilmesinin sağlanmasının gerektiğini belirtti.

Bitcoin’deki riskler Musk ve Nakamoto

Bitcoinin enflasyona karşı muhafaza sağlayacağı tezine paralel olarak kripto para ünitesi yakın vakitte rekor düzey olan 58,354 dolara ve 1 trilyon piyasa kıymetine çıkmıştı. Lakin bu kadar yüksek fiyatların sürdürülebilirliği konusunda soru işaretlerinin oluşması üzerine bitcoin geçen hafta içinde 11,000 dolardan fazla düşmüştü.

Kripto para piyasası için Tesla işvereni Elon Musk’ın açıklamalarını bir risk olarak tanımlayan Coinbase, Bitcoin’in gizemli yaratıcısı Satoshi Nakamoto’yu da bir risk ögesi olarak görüyor.

Microsoft’un işvereni Bill Gates, kripto paralara ait yaptığı değerlendirmede yatırımcılara ikazlarda bulunmuştu. Elon Musk’ın Bitcoin yatırımına atıf yapan Gates, “Eğer dünyanın en güçlü insanı değilseniz Bitcoin almamalısınız” diye konuştu.

 Yatırımcı,Para

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

0
Bu gönderi hakkında yorum yapmak istiyorsanız bu balonu tıklayın.x
()
x