‘Dijital altın’ Bitcoin, tahvil faizlerine dirençli mi?

0

EROL OYTUN ERCAN

Şubat ayı başından bu yana yükselen ABD Hazine tahvil faizleri, gelişen ülke para üniteleri ve altın üzerinde önemli bir baskı oluştururken, Bitcoin’de yükselen faiz baskısının negatif istikametli hissedilmediği görülüyor.

Altın ve ABD tahvili faizi ortasındaki negatif münasebet Körfez Savaşı’ndan bu yana biliniyor ama Bitcoin üzere faizsiz bir ‘dijital altın’ın tahvil faizlerindeki yükselişle neden olumlu bir alaka içerisinde olduğuna dair farklı görüşler mevcut. Kimi uzmanlar bunu değişen piyasa dinamikleriyle açıklamaya çalışırken kimileri ise yalnızca bir tesadüf olduğu görüşünde.

“Bitcoin, ABD Kağıtlarına alternatif yatırım olarak altının rolünü çalabilir” diyen Rabobank Kur Strateji Müdürü Jane Foley, Bitcoin’in tahvil faizleriyle birlikte yükselmesinin olumlu haberlerin gelmesiyle tesadüf olduğunu fakat bunun devam etmesi halinde Bitcoin için yeni bir sayfa açılacağını belirtti. Foley, finansal piyasalardaki dinamiklerden çok kurumsal yatırımcıların ilgisinin Bitcoin fiyatlarını üst taşıdığını vurguladı.

Bitcoin ve ABD Hazine tahvil faizi alakası

Ancak bu tahvil bağışıklığı yalnızca 2021’in başından bu yana Elon Musk’ın körüklediği Bitcoin furyasıyla hudutlu kalmıyor. 2018 yıl başından bu yana Bitcoin ile ABD Hazine tahvil faizi ortasındaki korelasyona bakıldığında, 0,201 ile zayıf bir müspet alaka olduğu görülürken, tıpkı mühlet zarfında altın için bu korelasyon -0,410 ile negatif bir münasebete işaret ediyor.

Diğer deyişle Bitcoin ve ABD Hazine tahvil faizi ortasındaki olumlu münasebet yalnızca son üç ayla hudutlu değilken, altın yükselen tahvil faiziyle bilinen bir aykırı taraflı bir ilgi içerisinde.

2018 başından bu yana varlıklar ortasındaki korelasyon

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi

Bitcoin

Altın

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi

1

0,025

-0,410

Bitcoin

0,025

1

0,201

Altın

-0,410

0,201

1

Enigma Securities Araştırma Müdürü Joseph Edwards ise Bitcoin’in çuvallayan finansal sisteme karşı hedge imkanı sunduğunu belirterek, “Bitcoin yalnızca enflasyona karşı değil hiperenflasyona karşı da hedge olarak düşünülebilir, hatta uzun vadede ABD Doları’nın kıymet kaybına karşı hedge olarak düşünülebilir bile” diyor.

Bitcoin’in şu anki ‘sorunlu’ finansal sisteme karşı yatırım yapan insanların birleşme noktası olduğu, uzun vakittir dijital varlık yatırımcıları tarafından lisana getirilen bir mevzu. Klâsik piyasalardaki dinamiklerin kripto para piyasalarında birden fazla vakit işlememesinin ana nedeni de buradaki yatırımcıların bu normlardan bağımsız, tahminen de bu normlara karşı, bir biçimde hareket ediyor oluşu.

Altın ve ABD Hazine tahvili faizi bağlantısı

Oanda Baş Piyasa Stratejisti Edward Moya ise Bitcoin’in finansal sisteme tam bir başkaldırı olmadığını ve klasik piyasadaki kurumsal yatırımcılar ile klasik aktörler olmadan şu anki piyasa kıymetine ulaşamayabileceğini belirtiyor.

“Bitcoin birçok fon yöneticisi için gerekli bir varlık haline geldi ve altına olan kurumsal ilginin bir kısmını kendine çekiyor” diyen Moya, Bitcoin’in yükseliş eğiliminin, likidite bolluğu devam ettiği sürece devam edeceğini vurguladı.

10 yıl vadeli ABD tahvil faizi Şubat ayı başından bu yana 81 baz puan artarken, altın yüzde 10’luk kayıpla en makus çeyreklik performanslarından birini gerçekleştirmiş oldu.

Bitcoin ise sene başından bu yana, kurumsal yatırımcıların ilgisinin artmasıyla, yüzde 120 civarında yükseliş kaydederken, tahvil faizlerindeki artışın baskısını aşağı istikametli hissetmedi.

Klasik inançlı liman altın ise şimdiye kadar enflasyondan korunma ve paha saklama ünitesi olarak görülürken, risk iştahının artmasıyla pandemi sonrası yükselen tahvil faizlerinin altında ezilmiş bir durumda.

 Altın,Yatırım,Kur

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

0
Bu gönderi hakkında yorum yapmak istiyorsanız bu balonu tıklayın.x
()
x