Dünyanın En Eski Merkez Bankası, Dijital Para Birimi Testini 2022’ye Kadar Uzattı

0

Riksbank (İsveç Ulusal Bankası), önümüzdeki yıla kadar potansiyel bir e-krona dijital para ünitesi üzerinde Accenture ile çalışmaya devam edeceğini söyledi.

Dünyanın en eski merkez bankası olan İsveç’in Riksbank’ı, potansiyel bir merkez bankası dijital para ünitesi (CBDC) için pilot projesini 12 ay daha uzatacak.

Yapılan basın açıklamasına nazaran, profesyonel hizmetler firması Accenture’un takviyesiyle yürütülen proje Şubat 2022’ye kadar sürecek. Riksbank, merkez bankası tarafından çıkarılan e-krona için “nakiti tamamlayıcı bir öge olarak” teknik bir tahlil geliştirmeye devam edeceğini ve temel maksadın bankanın teknoloji hakkındaki bilgisini artırmak olduğunu söyledi.

2021 için kurum, performans ve ölçeklenebilirliğe odaklanarak potansiyel dijital para ünitesini geliştirmeye devam edecek. Çevrimdışı fonksiyonların test edilmesi ve harici iştirakçilerin test ortamına getirilmesi de masada. Proje, İsveç’in ticari bankacılık dalından, bağımsız bir CBDC’nin uygulanabilirliği ve bunun tüm bankacılık sistemini nasıl etkileyeceği konusunda birtakım tasaları ortaya çıkardı.

Geçen yıl merkez bankasından hükümete yönelik güçlü lobi çalışmalarına karşın e-kronun ihracı konusunda son bir karar çıkmadı. Lakin klâsik nakit kullanımının azalmasıyla birlikte İsveç CBDC’ye geçiş yapmayı düşünüyor.

Bununla birlikte, açıklamaya nazaran, dijital para ünitesinin en son tasarımı ve altında yatan teknolojiyle ilgili soru işaretleri hala devam ediyor.

Bankası

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

0
Bu gönderi hakkında yorum yapmak istiyorsanız bu balonu tıklayın.x
()
x