Erkan Öz ve Kaan Sarıaydın, Okan Bayülgen’in Programında Blockchain ve Kripto Paralarla İlgili Konuştu

0

Türkiye’de kripto para topluluğunun önde gelen isimlerinden iktisat gazetecisi Erkan Öz ve stratejist Kaan Sarıaydın TV100’de Okan Bayülgen’in sunduğu Okan Bayülgen ile Nokta programına iştirak sağladı. Programda blockchain teknolojisi ve kripto paralar konuşuldu.

Programda kıymetli noktalara değinen Erkan Öz, bilhassa blockchain teknolojisinin sağlayacağı yararlardan bahsetti. Öz, ayrıyeten bu teknolojinin yanlış kullanımı durumunda sorunlara da yol açabileceğini lisana getirdi:

“Her ne kadar yalnızca olumlu konuşuyor üzere görünsem de aslında hem blockchain’in hem de Bitcoin‘in tehlikeleri var. Bu sistem merkezi olarak kurgulanırsa şu ankinden daha makus, daha distopik daha totaliter idarelerin kurulmasına neden olabilir. Şu anda Çin Halk Cumhuriyeti maalesef bunu yapıyor. Çin Devlet Lideri geçen sene çıktı blockchain’de dünyada 1 numara olacağız dedi. Şu an aslında bunun altyapısını hazırlıyorlar.”

Öz, Türkiye için blockchain‘in ehemmiyetine değinerek, şunları söyledi:

“Bizim Türkiye olarak genç nüfusumuz var. Bahtımız bu. Bu alanda çalışan Emin Gün Sirer, Cemil Şinasi Cinsin üzere değerli isimler var. Memleketler arası alanda isim yapmış beşerler. Gençlerimiz iş bulmakta zorlanıyorlar. Bu kesim dünyanın en büyük kesimi olacak. İnternetten daha büyük bir ihtilal olacak. İnternetin ekonomiyi nasıl dönüştürdüğünü nasıl yeni bir iktisat yarattığını hatırlayalım.Yani önümüzdeki 10 sene içerisinde inanın bu blockchain teknolojisinden en az 20 triltoynluk bir iktisat doğacak.”

Erkan Öz, Türkiye olarak yapılması gerekenin üniversiteler ve bu alanda çalışan hocaları bir ortaya getirmek olduğunu söyledi. Öz’e nazaran bu dal stratejik kesim olarak seçilmeli ve gençler bu alana yönlendirilmeli. Ayrıyeten Öz, “İstanbul’u kripto para, blockchain üssü haline getirmemiz gerekiyor” sözlerini de kullandı.

Tehlikelere Karşı Uyardı

Stratejist Kaan Sarıaydın ise, kripto para borsalarına karşı ikazlarda bulundu. Sarıaydın şunları söyledi:

“Kripto paraları borsalarda tutuyorsan,o borsalar bir gün sıfırlanabilir, kapanabilir. Paran yok olabilir. Kaç insan bugün kripto paralara anarşist niyetle yatırım yapıyor, dürüstçe soruyorum. Alıyorlar, zira kumarbazlık yapmak istiyorlar. Alıyorlar, parayı o borsada tutuyorlar.”

Öz

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

0
Bu gönderi hakkında yorum yapmak istiyorsanız bu balonu tıklayın.x
()
x