Ethereum 2.0 Beacon Chain, İlk Hard Fork’una Hazırlanıyor

0

Ethereum 2.0 Beacon Chain’de gerçekleşecek olan hard fork, sorunları giderme ismine kritik güncellemeler sunacak.

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, 15 Şubat Pazartesi günü Ethereum 2.0 Beacon Chain’in birinci hard fork yükseltmesi planını yayınladı. HF1 olarak isimlendirilen bu hard fork yükseltmesi, geliştiricilerin Beacon Chain’e yeni özellikler sunmasına da müsaade verecek.

Buterin’in HF1 teklifinin temel amaçları şu biçimdedir:

  • Light-client (Hafif istemci) takviyesi ekleme
  • Başlangıçta düzeltilemeyecek kadar geç keşfedilen beacon chain’deki kimi zayıflıkları düzeltme
  • Daha büyük değişikliklerin (parçalama, birleştirme) yapılması gerekmeden evvel, hard fork düzeneğini nispeten küçük bir değişiklikle test etme

Bu yeni özellikler, gelecekte yapılacak ek değişikliklerin de temelini oluşturacak. Hard fork ile yapılan en kıymetli yükseltmelerden biri, light-client eklenmesidir. Bu, düğümlerin asgarî kaynak ihtiyacı olan taşınabilir aygıtlarda bile çalışabileceği manasına gelir. Bu, rastgele bir üçüncü taraf hizmet sağlayıcıya güvenmek yerine blok zincirini kendi başlarına doğrulayabilen süreçleri rahatlatacaktır. Bununla birlikte ayrıyeten tarayıcı ve mobil aygıtlarla blok zinciri daha az güç harcayarak takip edebilme imkanı da sunulacaktır.

Light-client tanıtımı, özel gayeli “senkronizasyon komiteleri” aracılığıyla gerçekleştirilecektir. Vitalik Buterin, blog yazısında şöyle diyor:

“Beacon Chaine’e rastgele örneklenmiş bir senkronizasyon komitesi ekliyoruz. Bunun maksadı, light-client’lerin düşük ölçüde ek yük ile zincirin başını belirlemesine müsaade vermektir.”

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

0
Bu gönderi hakkında yorum yapmak istiyorsanız bu balonu tıklayın.x
()
x