Ethereum Ölçekleme Çözümü Optimism’in Ana Ağ Lansmanı Temmuz Ayına Ertelendi

0

Ethereum ikinci katman ölçeklendirme tahlili Optimism, ana ağının halka açık lansmanını erteledi. Optimism’in lansmanı için yeni tarih Temmuz olarak belirlendi.

Ana ağın bu hafta başlaması planlanıyordu lakin en erken Temmuz ayında başlatılacağı bilgisi verildi. Bununla birlikte, Optimism’in yeni tarihi de kaba bir iddia zira lansman Ethereum topluluğunun “işbirliğine dayalı çabası” ile gerçekleşecek. Husus hakkında şu tabirler kullanıldı:

“Ana ağı başlatmak tek başımıza yapabileceğimiz bir şey değil. Bizler, projeler ve oracle’lar, cüzdanlar, node’lar ve explorer’lar üzere temel altyapı sağlayıcıları ortasında ortak bir uğraş olacak.”

Optimism, Haziran 2019’dan beri Optimistic Rollup tabanlı bir Ethereum ölçeklendirme tahlili oluşturuyor. Tahlil, Ethereum’un saniyede işlenen süreç sayısını artırmayı ve süreç fiyatlarını düşürmeyi amaçlıyor.

Bu yılın başlarında Optimism, tahlilini -Optimistic Virtual Machine (OVM)- merkeziyetsiz borsa Synthetix’e kısmen uyguladı. Borsa, muhtemel bir sorun yaşanmasını önlemek için tahlili dört basamakta entegre edecek.

Optimism, Synthetix kullanıcılarının halihazırda sürat ve maliyet tasarruflarından yararlanmaya başladığını söyledi. Optimism, 100.000’den fazla süreçte fiyatlardan yaklaşık 10 milyon dolar tasarruf edildiğini söyledi.

Optimism ile entegre olacak öteki büyük merkeziyetsiz protokol ise Uniswap. Bu haftanın başlarında Uniswap, 5 Mayıs’ta V3 (versiyon 3) için bir birinci katman Ethereum ana ağ lansmanını hedeflediğini ve Optimism üzerine bir ikinci katman uygulanmasının “kısa bir müddet sonra” gerçekleşeceğini söyledi.

Evvelce Plasma Group olarak bilinen Optimism, Optimistic Rollup’lara öncülük etti. Bir rollup, süreçleri tek bir süreç halinde gruplayarak yahut yuvarlayarak ölçeklendirme sağlar. Rollup’lar ile Ethereum blokzincirinde bir süreç alınır lakin ikinci katman tahlilinde gerçekleştirilir ve akabinde süreç bilgileri Ethereum’a geri gönderilir. Hesaplama zincir dışı yapıldığından, Ethereum‘un yükünü azaltır lakin başka taraftan güvenliğini de korur.

Rollup’ların öbür bir çeşidi de ZK-rollup’lardır. Hem Optimistic rollup’lar hem de ZK-rollup’ların artıları ve eksileri vardır. Fakat ikisi ortasındaki temel fark, birincisinin fraud proof ikincisinin ise validity proof kullanmasıdır. Bu nedenle, Optimistic rollup’lar ile bir sürece meydan okunabilir, lakin ZK-rollup’ları ile bu yapılamaz.

Ethereum yaratıcısı Vitalik Buterin geçtiğimiz günlerde, rollup’ların “kısa ve orta vadeli gelecekte (ve muhtemelen uzun vadede)” Ethereum ölçeklendirmesi için “güçlü” bir tahlil olduğunu söyledi. Lakin bunların hala erken etap bir teknoloji olduğunu söyleyen Buterin, önümüzdeki yıllarda daha fazla iş gerektirdiğini öne sürdü.

StarkWare ve Hermez, ZK-Rollup tabanlı ölçeklendirme tahlilleri oluşturan birkaç projeden ikisidir. StarkWare’in müşterileri ortasında dYdX ve DeversiFi bulunuyor ve Hermez’in müşterileri ortasında ise Tether ve başkaları yer alıyor.

Ethereum,İşlem,Çözümü

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

0
Bu gönderi hakkında yorum yapmak istiyorsanız bu balonu tıklayın.x
()
x