Ethereum’daki (ETH) NFT Odaklı Akıllı Sözleşmeler Rekor Kırdı

0

Ethereum’daki NFT odaklı ERC-721 akıllı kontratlarının sayısı, tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaştı. Uzmanlar, NFT piyasasının büyümeye devam edeceğini düşünüyor.

Bir Decrypt haberine nazaran, Salı günü yayımlanan CoinMetrics raporu, blokzincirindeki birçok fungible token’ın (NFT) omurgasını oluşturan Ethereum ERC-721 akıllı kontratlarının toplam sayısının 19.000’e yükselerek tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaştığını ortaya koydu.

ERC-721, kriptografik olarak eşsiz olan non-fungible token’lar (NFT’ler) oluşturmaya imkan tanıyan bir Ethereum standardıdır. Sanat yapıtları, görüntü oyunu varlıkları ve müzik dahil olmak üzere ender olan dijital öğeler oluşturmak için kullanılıyor. DappRadar’a nazaran, son aylarda NFT alanı kıymetli ölçüde genişledi ve Aralık 2020’de 12 milyon dolar olan birinci üç NFT pazarındaki ticaret hacmi, Şubat ayında 342 milyon dolara ulaştı.

Quantum Economics’in kurucusu olan analist Mati Greenspan husus hakkında şunları söyledi:

”NFT piyasası, son birkaç ayda neredeyse hiç yoktan gelişmekte olan multi-milyon dolarlık merkeziyetsiz bir piyasaya geçti.”

Kaynak: CoinMetrics

Bununla birlikte, satış hacmindeki artışa karşın NFT’ler, Ethereum pastasının nispeten küçük bir dilimi olmaya devam ediyor. ERC-721 kontratlarının sayısı yaklaşık 19.000’e yükselmiş olsa da, bunlar şu anda Ethereum’da kullanılan 17.84 milyon akıllı kontratın küçük bir kesimini oluşturuyor.

Erken Periyotları mi Yoksa Patlamayı Bekleyen Bir Balon mu?

NFT’lerin ortalama olarak başka token’lardan çok daha değerli olmasına karşın, nispeten az sayıdaki ERC-721 mukaveleleri -bir bütün olarak Ethereum ekosistemine kıyasla- dalın kitlesel benimseme açısından hala emekleme devrinde olduğunu gösteriyor.

Mercuryo ödeme ağının kurucu ortağı ve CBDO’su Petr Kozyakov NFT’ler hakkında şu açıklamalarda bulundu:

“NFT’lere yönelik artan kamu ilgisi ve metaverse pazarın büyümesi göz önünde bulundurulduğunda, NFT teknolojisinin ölçeklenme ve gelişme mümkünlüğü yüksek.”

Ona nazaran NFT piyasası, 2021 sonuna kadar 40 milyar dolara kadar ulaşabilir. Fakat, başka uzmanlar kimi koleksiyoncular tarafından NFT’ler için ödenen eşi gibisi görülmemiş fiyatların piyasayı çok şişirdiğini düşünüyor.

Kripto para borsası CEX.IO’nun genel müdürü Konstantin Anissimov, tüm NFT teknolojisinin temel dağıtım ve kullanım durumlarının şimdi tam olarak keşfedilmediği ve izlenip entegre edilmediğini söyledi.

Ayrıyeten ekledi:

“69.3 milyon dolara satılan Beeple’ın EVERYDAYS: THE FIRST 5000 DAYS” dahil olmak üzere, şimdiye kadar satılan kimi öğelerin eşi görülmemiş değerlemeleri açısından NFT pazarının hiper bir şişirme yaşadığına dair açık göstergeler var.”

Beeple da son röportajda NFT alanını “bir balon” olarak tanımlayarak Anissimov ile emsal görüşleri paylaştı.

Greenspan ayrıyeten, “Muhtemelen birçok tepe ve çöküş göreceğiz, fakat bu teknolojinin kalıcı olduğuna kuşku yok” biçiminde konuştu.

Nft,Ethereum,Dolar

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

0
Bu gönderi hakkında yorum yapmak istiyorsanız bu balonu tıklayın.x
()
x