Goldman Sachs, Bitcoin’e (BTC) Yatırım Sağlayan Bir Ürün İçin ETF Başvurusunda Bulundu

0

ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) gönderilen bir dokümana nazaran, bankacılık devi Goldman Sachs, Bitcoin’e (BTC) yatırım yapma seçeneği içeren yeni bir Borsa Yatırım Fonu (ETF) için dilekçe onayına sahip.

ARK inovasyon yapısı ve 19 Mart 2021 dosyalama tarihi ile kontaklı senet olarak isimlendirilen eser hakkında ayrıntılar da dokümanda belirtildi.

ETF, olağan koşullar altında (varlıklarının en az %65’i) ETF’nin yıkıcı yenilik yatırım temasıyla ilgili şirketlerin yerli ve yabancı pay senetlerine yatırım yapacak, faal olarak yönetilen bir borsa yatırım fonudur.

Fonun birincil yatırım stratejisi, şirketleri yahut yıkıcı teknolojileri geliştirilmekte olan eser yahut hizmetlere güvenen ve bunlardan yararlananlar olarak kabul eder. Ayrıyeten bu şirketler, kendilerini destekleyen bilimsel araştırmalarla birden çok bölüme (enerji, ulaşım, genomik vb.) ilişkin olabilir. Dokümanda şu sözler kullanılıyor:

“ETF, Bitcoin üzere kripto para ünitelerine, bağış veren bir trust’a yapılan bir yatırım yoluyla dolaylı olarak yatırım sağlayabilir. ETF’nin kripto para ünitesine yatırımı vakitle değişebilir ve buna nazaran bu cins bir risk her vakit ETF portföyünde temsil edilmeyebilir.”

Bitcoin‘e ek olarak, bankanın önerdiği eser Fintech inovasyon şirketlerine, “yeni nesil” internet şirketlerine, yapay zeka, güç dönüşümü ve otomasyon dönüşüm varlıklarına yatırım yapacak. ETF, evrakta belirtildiği üzere Bitcoin’i üçüncü taraflara da maruz bırakabilir:

“ETF, arbitraj fırsatları yahut riskten korunma stratejileri yahut öteki emsal emellerle süreçleri tamamlamak için menkul değerleri ödünç almak isteyen aracılara, bayilere ve öbür finansal kuruluşlara portföy menkul değerlerini ödünç verme hakkına sahiptir. Bu tıp kredilerle kontaklı olarak ETF, ödünç verilen portföy menkul değerlerinin pahasının en az %102’sine eşit likit teminat almaktadır. Bu teminat günlük olarak piyasaya işaretlenir.”

Bankacılık Kurumları Bitcoin’deki Hisselerini Artırmaya Devam Ediyor

Yalnızca birkaç gün evvel Morgan Stanley, müşterilerine Bitcoin’i imkanları sunacağını duyurdu. İlgilenen yatırımcıların bankadaki bir hesabında 5 milyon dolardan fazla olması gerekir. Kripto para şirketi Galaxy Digital ve FS NYDIG ile ortaklaşa üç fona erişim sağlanarak yatırım sağlanacak ve FS NYDIG eseri aktifleştirecek.

Yatırım,Etf

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

0
Bu gönderi hakkında yorum yapmak istiyorsanız bu balonu tıklayın.x
()
x