Grayscale Bitcoin Trust, Bitcoin (BTC) Fiyatının Altında İşlem Görüyor

0

Yatırımcıların borsada Bitcoin’e (BTC) yatırım yapmaları sağlayan bir fon olan Grayscale Bitcoin Trust pay senetleri, 30 gündür Bitcoin bedelinin altında süreç görüyor. Eser birinci ortaya çıktığı Eylül 2013’ten bu yana birinci sefer bu kadar yüksek bir primle süreç görmeye hazırlanıyor.

Grayscale, geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğinin sonunda yaptığı açıklamaya nazaran, şu anda 38.5 milyar doları yöneten tröste yapılan yatırımların, yaklaşık %80’lik kısmının kurumsal yatırımcılardan geldiğini açıkladı.

Tröstteki indirimli paylar, kurumsal yatırımcıların tröstte pay satmak için tez ettiklerini, tahminen de Bitcoin’lerini Grayscale’in %2 idare fiyatını düşüren ve acımasız itfa programından kaçınan araçlara yatırım yapmayı tercih ettiklerini göstermektedir.

Kurumsal yatırımcılar, çoklukla karlarını en üst seviyeye çıkarabilmek için büyük krediler alırlar. Ocak ayında yapılan açıklamaya nazaran 3 Arrows, fona 1.2 milyar dolarlık bir yatırım gerçekleştirdi. Bu yapılırken, kurumsal yatırımcıların paylarını sattıklarında kar elde etmeleri planlanmıştı. Lakin bu planın pek işe yaradığını söyleyemeyiz. GBTC’nni pahası, temsil ettiği Bitcoin‘in altında yer alıyor. Büyük yatırımcılar paylarını ziyan karşılığında satabilir ve payları satın almak için muhtaçlık duydukları parayı sağlayanlara, borçlu oldukları faizden para kaybedebilirler.

Singapurlu kripto yatırım şirketi QCP’nin kurucu ortaklarından Darius Sit, “Bu bir GBTC sorunu sorun sistematik değil” sözlerini kullandı.

Şu sıralar Kanada’da Bitcoin ETF’leri düzenleyiciden onay almaya devam ediyor. ABD’de şimdi bu türlü bir onay yaşanmasa da başvurusu sayısı bir oldukça artmış durumda. Artık bu bölüm içerisinde GBTC’nin tek olmadığını söyleyebiliriz.

Yatırım

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

0
Bu gönderi hakkında yorum yapmak istiyorsanız bu balonu tıklayın.x
()
x