Hindistan, Bitcoin (BTC) ve Kripto Paralara İki Ayrı Vergi Uygulayacak

0

Hindistan’ın, kripto para ünitelerini yasaklamadan evvel bu alanın vergilendirilmesini sağlayarak kasasına kısa vadeli bir takviye sağlamayı planladığı bildiriliyor.

Hindistan’ın en büyük İngilizce gazetelerinden biri olan Business Standard, hükümetin kripto para alım satımından elde edilen çıkarlara hem ferdî gelir vergisi (BT) hem de mal ve hizmet vergisi (GST) koymasının mümkün olduğunu bildirdi.

Yakında resmi bir genelde yayınlanacağını söyleyen üst seviye bir maliye bakanlığı yetkilisi, şu tabirleri kullandı:

“Bitcoin‘ler, bu segment altındaki borsalar tarafından toplanan komite fiyatları üzerinden %18 GST alımını gerektiren finansal hizmetler olarak kategorize edilecek. Ayrıyeten, bundan elde edilen yararlar üzerinden gelir vergisi ödenecek.”

Gazetenin kaynaklarına nazaran yetkililer, Nisan 2020 – Mart 2021 mali yılı için her iki vergiyi de toplamayı hedefliyor.

Hükümet ayrıyeten, “özel kripto para birimlerinin” yasaklanmasının yanı sıra, merkez bankası tarafından çıkarılacak bir dijital rupinin resmi olarak geliştirilmeye başlanmasını isteyen Parlamento’nun devam eden oturumunda bir kripto para ünitesi tasarısı sunmayı planlıyor. Tasarının içeriği hala bilinmiyor. Bununla birlikte hükümet, şimdi “özel kripto para birimleri” terimini tanımlamadı. Hindistan’ın Maliye Bakanı Anurag Thakur, yaklaşan tasarının siyaset boşluklarını dolduracağını söyledi.

Binance‘e ilişkin WazirX’in CEO’su Nischal Shetty, kripto para alım satımından elde edilen yararın öteki gelirler üzere vergilendirilebilir olduğunu ve gelir vergisi beyannamelerinde beyan edilmesi gerektiğini söyledi. Shetty, borsasının müşterilerden topladığı süreç fiyatları için  istekli olarak GST ödediğini de kelamlarına ekledi.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

0
Bu gönderi hakkında yorum yapmak istiyorsanız bu balonu tıklayın.x
()
x