Hindistan Kripto Para Birimleriyle İlgili Her Şeyi Yasaklayabilir

0

Hindistan’da kripto para yasağıyla ilgili yeni haberler, ülkenin maliye bakanının geçtiğimiz günlerde bu hususta bir konum alınacağını söylemesinin akabinde yine ortaya çıktı.

Reuters, Hindistan’ın kripto para ünitelerini ticaret, elde tutma ve madencilik de dahil olmak üzere neredeyse tüm biçimlerde yasaklayan bir yasa önerileceğini bildirdi.

Hindistan hükümetinin kripto para ünitelerini büsbütün yasaklamayı planladığı bildiriliyor. Reuters, “plan hakkında direkt bilgi sahibi” bir “üst seviye hükümet yetkilisine” atıfta bulunarak, Hindistan’ın kripto para ünitelerini ticaret, elde tutma ve madencilik dahil çabucak hemen her tipten yasaklayan bir yasa önereceğini bildirdi. Rapor, Hindistan’ın Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman’ın yaptığı son yorumlardan kısa bir müddet sonra geldi:

“Kesinlikle dijital dünyada, kripto para ünitesinde vb. deneylerin yapılabileceği yollara bakıyoruz.”

Maliye bakanı ne çeşit deneylere müsaade verileceğini detaylandırmasa da, bu yorumlar o sırada Hindistan’ın kripto para işletmelerine umut verdi. Pazar günü India Today ile yeni bir röportajda Sitharaman daha fazla detay verdi. Blockchain teknolojisi ile ilgili deneylere müsaade verileceğini söyledi.

“Blockchain, Bitcoin yahut kripto para ünitesi deneyleri olarak isimlendirmek isteyebileceğiniz rastgele bir şeydeki deneylerin ve bu tıp deneylere bağlı olan fintech’in kullanabileceği belli bir pencereye müsaade vereceğiz. Her şeyi yasaklamayacağız.”

Reuters haberinde yer alan hükümet yetkilisi, “Blockchain teknolojisiyle ilgili bir problemimiz yok. Teknolojiden yararlanmanın hiçbir ziyanı yok” dedi. Kripto para ünitelerine gelince, India Today röportajında ​​Sitharaman, “Bir kabine notu hazırlanıyor. Neredeyse tamamlanmak üzere ve sonra kabineye götürülecek” dedi.

Notun yahut önerilen yasanın ne içereceği görülecektir.

Reuters haberi ayrıyeten, yatırımcıların yatırımlarını altı aya kadar ödemesiz bir mühlet içinde tasfiye etmemeleri durumunda cezaların uygulanacağını söyledi. Evvelki yasak haberleri ayrıyeten yatırımcılara kripto yatırımlarından çıkmaları için üç ila altı aylık müddet verileceğini belirtti.

Yasak yürürlüğe girerse, Hintli kripto işletmelerinin kapanmaktan öteki seçeneği kalmayacak. Lakin Hindistan kripto para borsalarının yöneticileri geçtiğimiz günlerde The Block’a hükümetin bu kadar sert bir karar almayacağından umutlu olduklarını söyledi.

Tekrar de, en berbat durum senaryosuna hazırlanıyorlar. Birtakım yöneticiler yer değiştireceklerini söylerken, başkaları yasağın gerçekleşmesi durumunda Hindistan Yüksek Mahkemesinde hükümetle savaşacaklarını söyledi.

Yasa,Hükümet

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

0
Bu gönderi hakkında yorum yapmak istiyorsanız bu balonu tıklayın.x
()
x