İngiltere Merkez Bankası CBDC’leri Araştırıyor

0

İngiltere Merkez Bankası ve HM Treasury, CBDC’lerin potansiyel kullanım alanını keşfetmek ismine bir grup oluşturdu.

Pazartesi günü haberi açıklayan iki hükümet vazifelisi, Birleşik Krallık’ta bir CBDC başlatıp başlatmama konusunda kararsız olduklarını, lakin bu eserin kullanım durumunu ve risklerini inceleyeceklerini açıkladı.

Grup, CBDC’lerin özelliklerini kıymetlendirecek ve Birleşik Krallık’ın “küresel inovasyon konusunda ön saflarda yer almasını” sağlamak ismine ulusların CBDC konusunda attığı adımları yakından takip edecek.

Ülkenin maliye bakanı Rishi Sunak, “Vizyonumuz, inançlı, yeşil ve teknolojik açıdan daha gelişmiş bir finansal hizmet bölümü oluşturmaktır. Büyüyen fintech alanına yönelmek, dijital finansın hudutlarını zorlamak ve finansal piyasalarımızı daha verimli hale getirmek için atacağımız adımlar, bizi ileriye taşıyacak.” biçiminde bir açıklama yaptı.

İki yetkilinin açıklamalarına nazaran, Birleşik Krallık’ın bir CBDC çıkarması halinde, banknotlar tedavülden kalkmayacak.

İki kurumun ortaklaşa başlattığı grubun başında, İngiltere Merkez Bankası lider yardımcısı Jon Cunliffe ve HM Treasury‘nin mali hizmetler müdürü Katharine Braddick başkanlık edecek. Açıklamalara nazaran, uygun durumlarda öteki İngiltere makamları da sürece dahil edilecek.

Bu makale birinci olarak Muhabbit’te yayımlanmıştır

Cbdc

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

0
Bu gönderi hakkında yorum yapmak istiyorsanız bu balonu tıklayın.x
()
x