Initial DEX Offering (IDO) Nedir? IDO Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0

ICO, ITO, STO, IEO halka arz yollarını kripto para dünyasında sık sık duyduk. Lakin Initial DEX Offering (IDO) kavramını duyduk mu?

Son yıllarda kripto paralar için farklı kitlesel fonlama platformları kullanıldı. Fakat IDO’lar kitlesel fonlamada ihtilal yaratıyor. IDO formülü, Uniswap, Bancor yahut Balancer üzere merkeziyetsiz likidite sağlayan borsalar üzerinden yapılır.

İçindekiler

Rehber İçeriği

 • İçindekiler
 • IDO Nedir?
 • IDO’nun Avantajları
  • Anında Likidite Sağlanması
  • Tokenlarla Anında Süreç Yapılması
  • Düşük Maliyetler
  • Açık ve Eşit Kitlesel Fonlama
 • IDO’daki Problemler Nelerdir
  • Denetim Sistemlerindeki Eksiklik
  • Anlık Fiyat Hareketlenmeleri
  • Likidite Çekme Süreçleri
 • IDO’nun Geleceği?

IDO Nedir?

Birinci olarak klasik borsalarla merkeziyetsiz borsalar (DEX) ortasında önemli farklar bulunduğunu belirterek başlayalım. Merkeziyetsiz borsalarda buyruklar emir yapıcılar ve buyruk alıcılar üzerine konseyidir. Merkeziyetsiz borsalardaki likidite eksikliğinden ötürü kaymalar sıklıkla oluşur. Bu yüzden çok fazla ziyaretçi merkeziyetsiz borsalarda bulunmaz.

Yazılımcılar, bu sorunu çözmek için merkeziyetsiz borsalar kurmaya karar verdiler. Borsalar likidite havuzları üzerinden süreç yapanların borsada listelenen token’ların değişiminin yapılmasına imkan sağlar.

Örneğin USDC/ETH havuzları, yatırımcıların USDC tokenlarını Ethereum (ETH) yahut öteki token’larla değiştirmelerine imkan sağlar. Birebir vakitte yatırımcılar, Ethereum (ETH) ve USDC sağlayarak likidite havuzuna katkı sağlar. Bu sayede borsalar, her bir fiyat düzeyi için anında kaynak sağlar.

Token için likidite değerli bir kavram olduğu için merkeziyetsiz borsalar, birinci arzlar için gereken likiditeyi sağlar.

Doğal olarak, bZx ve UMA platformları, likidite sağlamak için IDO’dan faydalandılar. Öteki biçimde açıklarsak, IDO’lar proje tokenlarını merkeziyetsiz borsalarda listelemesi manasına gelir.

Birinci borsa arzı (IEO), projelerin merkezi borsalar (CEX) üzerinden token’larını listelemelerine imkan tanıyor. Fakat bunun sonucunda çok sıkı yönetmeliklerle karşılaşıyorlar, bunlar:

-Rakip borsalarda listelemenin olmaması,

-Belli ölçüde token değişimine imkan tanımak ya da büyük fiyatlar ödemek,

-Kitlesel fonlamanın ölçeğinin denetim edilememesi

IDO’nun Avantajları

IDO’nun avantajları şu halde sıralanabilir:

Anında Likidite Sağlanması

Tokenların hayatta kalabilmesinin birinci şartı, anında likiditeye erişimine bağlıdır. Tarih bizlere tokenlardaki likidite külfetinin fiyatlara fecî tesirini bize gösterdi. Bu yüzden likidite havuzları, rastgele bir kayma olmadan her bir fiyat düzeyi için likidite vaat eder. Öncelikle projelerin aşikâr bir likidite ölçüsünü sağlamaları gerekiyor.

Tokenlarla Anında Süreç Yapılması

Token arz edildiğinden beri yatırımcılar kolaylıkla piyasaya sürülen tokenlar üzerinden süreç yapabilir. Bu sayede yeni tokenlar IDO esnasında daha yüksek fiyattan satabilirler.

Kripto para haberlerinde vakit zaman merkezsiz borsalarda listelenen projelerde kaydedilen fiyat artışlarına dikkat çekiliyor. Örneğin UMA protocol, tokenlarını merkeziyetsiz borsada listelemişti. Sonuç olarak, fiyatı kısa bir müddet içinde 26 centten 2 dolara kadar çıktı.

Ancak bu özellik içinde önemli dezavantaj bulundurur. Likidite havuzları, bonding curve modelinden faydalandıkları için tokenların fiyatı swap süreçleri sonucu düşürülebilir. Bunun sonucu olarak fiyatlarda hareketlilik oluşur.

Düşük Maliyetler

Birtakım borsalar, tokenların listelenmesi için bir milyon dolara kadar fiyat isteyebilir. Ayrıyeten borsalar, token listelemesi konusunda çok seçici davranır. Bu da bir nebze sansürü gösteriyor. Ancak şayet projeler merkeziyetsiz borsalar kullanırsa, kontratı çalıştırmak için birkaç Euro öderler. Bu sayede akıllı kontratlar, likidite havuzuna erişim sahibi olur.

Açık ve Eşit Kitlesel Fonlama

Fonlama için IDO metodundan faydalanan projeler, operasyonları için yatırımlara muhtaçlık duymaz. Bilhassa yatırımcıların tokenların birçoklarını düşük fiyattan alıp arz olduktan sonra sattıkları düşünülürse, yatırımcılar için hoş bir kâr fırsatı oluşturuyordu. Lakin birçok küçük yatırımcı bunun sonucunda önemli ziyan görüyordu.

IDO’da ise herkes kitlese fonlamaya katılabilir. Tabi ki de bunun önemli dezavantajları bulunuyor. Şu an dezavantajlarına bakalım.

IDO’daki Meseleler Nelerdir

IDO’larda ne kadar potansiyel olsa da, belirli başlı sıkıntılara dikkat etmekte yarar var.

Denetim Sistemlerindeki Eksiklik

Birinci sorun, denetim sistemlerindeki eksiklikten oluşur. Tüm kitlesel fonlama projelerinde aşikâr bir düzeyde denetimi tutmak istersiniz. Lakin IDO’da bu mümkün değildir. Bu yüzden fiyatlar swap yapıldığı sürece oynayabilir.

Ayrıyeten balinalar tokenların birçoklarını alıp yönetişim özelliklerini önemli oranda mahvedebilir. Bu yüzden güç elde etmek için çok kullanılır.

Başka sorun ise uyumluluk konusunda yaşanıyor. Kitlesel fonlamanın geçerliliği için, yatırımcılar için belirli başlı bilgileri sunmanız lazım.

Bu yüzden kitlesel fonlamalarda ne kadar token alındığı konusunda denetim yoktur. Ayrıyeten bonding curve modeli yüzünden ne kadar paranın oluşturulduğu üzerine rastgele bir denetim yoktur.

Anlık Fiyat Hareketlenmeleri

Token fiyat hareketleri birinci token alındığı vakit gerçekleşit. Bu yüzden yüksek fiyatlara ulaşmadan evvel birkaç kişinin eline geçer. Bu metotlar borsalarda listelenme olduğu anda alım satım yapan botlar, ağları spamlama ve kâr için ellerinizdeki tokenları öbür yatırımcılara satma olarak gerçekleşir.

Likidite Çekme Süreçleri

Likidite çekmeler, IDO’ları en çok zorlayan mevzulardan birisi olarak görülür. Yatırımcılar swap listelemelerine girmek için süratlice hareket etmek zorunda kalıyor. Bu sayede dolandırıcılar kendi tokenlarına öbür tokenların simgesini verebilirler. Bu sayede dolandırıcılar aşikâr tokenları kendi ceplerine atabilir. Sonuç olarak yatırımcılar kıymetsiz tokenları tutmak zorunda kalır.

IDO’nun Geleceği?

Hasılı IDO’lardaki problemler bu biçimde sıralanabilir:

-Balinalar yüksek alımlar yaparak platformda denetimi sağlayabilir.

-Ani fiyat hareketlenmeleri eşit bir ortam yaratmaz.

-Zaman baskısı yatırımcıları yanlış tokenlara yönlendirebilir.

Velhasıl, IDO için denetim düzenekleri, kitlesel fonlama mühleti boyunca sabit bir fiyattan tutulabilir. Bu sayede kimin tokenları aldığı konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Token,Ido,Borsalar,Yatırımcılar,Kontrol,Proje,İşlem,Hareket,İlk,Sorun,Anında,Zaman,Sık,Arz

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

0
Bu gönderi hakkında yorum yapmak istiyorsanız bu balonu tıklayın.x
()
x