Kripto Para Borsaları Ethereum 2.0’ın Merkeziyetsizliğine Zarar Verebilir

0

Önde gelen ABD merkezli kripto para borsası Coinbase, evvelki gün ETH2 meraklılarını kendi havuzu aracılığıyla paralarını yatırmaya davet etti. Bir Ethereum 2.0 araştırmacısı bu hususla alakalı olarak değerli şeyler paylaştı.

ABD’nin önde gelen kripto para üniteleri hizmeti olan Coinbase, ETH2’de Ethereum (ETH) stake’i hakkında bir güncelleme paylaştı. Ethereum Vakfı’ndan deneyimli proof of stake (PoS) araştırmacısı Justin Drake, bu bahisle alakalı değerli açıklamalarda bulundu.

Coinbase dün havuzları aracılığıyla Ethereum’ları (ETH) stake etmek karşılığında verilecek kestirimi yıllık mükafatlarını açıkladı. Platformun Twitter hesabında paylaşılan resmi duyuruya nazaran, ETH sahipleri yılda yüzde 7,5’e kadar para kazanabilecek.

Coinbase aracılığıyla Ethereum 2.0 doğrulama sürecini desteklemekle ilgilenenler platformun bekleme listesine katılabilir. Bu ortada, bu tıp teklifler ETH2’nin ademi merkeziyetçiliği konusunda birtakım riskler oluşturabilir.

Ethereum Vakfı’ndan Justin Drake, müşterilerin coin’lerini stake etmekle ilgilenmesi durumunda Coinbase’in ETH2 doğrulayıcıları üzerindeki potansiyel tesirini iddia etmeye çalıştı.

Diğer bir merkezi borsa olan Kraken’ın müşterilerinin halihazırda 2,8 milyon ETH’nin yüzde 16,4’ünü stake ettiği gerçeği göz önüne alındığında, bu tesir çok büyük olabilir. Coinbase’e ETH yatıranlar Kraken’dekiler kadar etkin olurlarsa, 1.400.000’den fazla ETH’yi kilitleyebilecekler.

3,1 Milyon ETH Mevduat Mukavelesinde Stake Halinde

Yazının yazıldığı sırada Ethereum 2.0’ın depozito kontratı, stake edilen toplam coin sayısında 3,1 ETH’yi aştı. Yani Coinbase, Drake için “harika” görünmeyen doğrulayıcıların yüzde 31’inden fazlasını kolaylıkla denetim edebilir.

Bu nedenle, kullanıcılara “borsa dışından” stake etmeyi denemelerini tavsiye etti.

Hatırlarsınız Ethereum (ETH) sahiplerinin ETH2 para yatırma mukavelesinin 3.000.000 ETH kilometre taşını aşması dört aydan kısa sürmüştü. En son istatistiklere nazaran, Ethereum 2.0’da neredeyse 90.000 faal doğrulayıcı var. Kontratın toplam ABD doları cinsinden kıymeti 5,3 milyar doları aştı.

Eth,Ethereum,Eth2,Para

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

0
Bu gönderi hakkında yorum yapmak istiyorsanız bu balonu tıklayın.x
()
x