Kripto para şikayetleri yüzde 8 bin 619 arttı

0

Transfer süreçlerinin yavaş olması ve hesap kapatma sürecinin yapılamaması öne çıkan öteki şikayet hususları olurken bilgilere nazaran geçen yıl ile kıyaslandığında kripto para şikayetlerinin artış oranı yüzde 8 bin 619’lara kadar ulaştı. 

Son yılların en çok konuşulan yatırım araçlarından olan kripto paralara ilgi 2021’de tepe yaptı ve dünyanın dört bir yanındaki yatırımcılarının gözü kulağı artık kripto parada…  Özellikle Bitcoin’e yapılan yatırımlar ve televizyonda çıkan haberler tüketicilerin kripto paralardan daha da haberdar olmalarına imkan sağladı. Bir gün evvel tepe yapıp akabinde yüzde 15’lik düşüşleri gördüğümüz bu yatırım aracıyla ilgili şikayetlerde de adeta patlama yaşandı. Tüketicilerin bir referans kaynağı olarak başvurduğu ve satın alma kararıyla ilgili araştırma yaptığı Şikayetvar, son günlerin en çok konuşulan mevzularının başında gelen kripto para borsasını ve dijital paraları inceleyerek en çok şikayet edilen mevzuları bir ortaya getirdi.

2021’de 9 binin üzerinde şikayet geldi

Dünya Ekonomik Forumu tarafından yapılan araştırmaya nazaran nüfusa oranla en çok kripto para kullanan ülkeler ortasında yüzde 16 ile dünyada 4’ncü, Avrupa’da ise birinci sırada yer alan Türkiye’de bahisle ilgili şikayet artışı da tepe yaptı. Bu durum Şikayetvar bilgilerine de yansıdı. Şikayetvar datalarına nazaran kripto-sanal-dijital para borsasıyla ilgili 2018’de 2 bin 40, 2019’da 734, 2020’de 7 bin 425 şikayet geldi. Bu yatırım aracıyla ilgili 2019 -2020 verilerini karşılaştıran Şikayetvar’a nazaran, kripto-sanal-dijital para borsasıyla ilgili şikayet artış oranı yüzde 912 oldu. Kripto paralarla ilgili 2020’de en çok şikayet edilen ay nisan olurken, 2021’in ikinci ve beşinci haftasında şikayetler tepe yaptı.

Haftalık ortalama şikayet sayısı 1056

2021’in Şubat ayıyla 2020’nin tıpkı periyodu karşılaştırıldığında kripto parayla ilgili şikayet artış oranı yüzde 8 bin 619’a yükseldi. Şikayetvar datalarına nazaran bu yatırım aracına dair geçtiğimiz yıl, haftada ortalama 139 şikayet gelirken, 2021’de haftalık ortalama şikayet sayısı 1056’lara ulaştı. 2020 Şubat ayı datalarıyla 2021 Şubat bilgileri karşılaştırıldığındaysa dala olan ilginin artışına ve artan şikayet sayısının yükselişine şahit oluyoruz. 2020’nin Şubat ayında kripto parayla ilgili toplam 109 şikayet gelirken, 2021 Şubat ayında bu sayının 9 bin 500’lere kadar yükseldiğini gözlemliyoruz.

 Kripto parayla ilgili en çok nelerden şikayet ediliyor?

  • Kripto para yükselince satım yapmaya, fikir alım yapmaya firmaların pürüz olması,
  • Transfer süreçlerinin yavaş olması, paranın hesaba geçmemesi,
  • Üye temsilcilerinin yatırım yapana kadar fazla ilgili davranıp ziyana uğrayınca yanıt vermemesi,
  • Hesap kapatma sürecinin yapılamaması,
  • Sisteme giriş yapılamaması,
  • Hesabın firma tarafından sıfırlanması

Kripto parayla ilgili şikayetlerden kimileri:

Birebir meblağdaki sürece farklı kesintiler

“Aynı gün yaptığım alış-satış süreçlerinden yüksek komite fiyatları alındı. Birebir kripto para ünitesiyle birebir gün içinde tıpkı meblağda alış-satış süreci yapıyorum. Bir süreçten 4 lira alırken başkasından 8 lira komite kesiyor. Başına nazaran farklı farklı kesintiler yapılmış.”

“Mail ile çalışan takviye grubu mi olur?”

“Kripto paramı öbür hesaba aktarmak istiyorum cüzdan adresi yanlış diyor. Hangi coin’de denersem tecrübe daima birebir yanılgı. Dayanak grubu esasen yok. Kripto para piyasasında mail ile çalışan takviye takımı mi olur?”

“Onay kodu gelmiyor”

“Para çekim sürecim sırasında telefonuma onay kodu gelmiyor. Hasebiyle para çekme sürecimi gerçekleştiremiyorum. Mail yazarak sıkıntımı tabir ettim lakin geri dönüş alamadım.”

“Para çekmedeki gecikme insanı korkutuyor”

“Kripto para alım satım uygulamasından para çek komutu verdim acil paraya gereksinimim var fakat süreç onaylanmıyor. Para yatırırken azamî 2 dakikada süreç gerçekleşirken para çekmede bu türlü sorun olmamalı hem itimat sarsıyor hem insan korkuyor.”

“Çektiğim kripto param onaylandı olarak gözükmesine karşın param hala yatmadı. Saatlerdir bekliyorum. Param nereye gitti nasıl bir uygulama takviyeye yazdım hala yanıt yok hak mı yiyorsunuz anlamadım. Alırken çabucak alıyorsunuz verirken niçin vermiyorsunuz?”

“Kripto paramı satamıyorum”

“Uygulamadan muhakkak bir ölçü kripto para aldım. Lakin aldığım kripto paranın üstünde hiçbir emir/engel vesaire olmamasına karşın satamıyorum.”

 “Borsa yükselince sistemi kapatıyorlar”

“Borsanın yükseldiği anda sistemlerini kapatıp süreç yapılmasını müsaade vermeyen firma beni çok büyük ziyana uğrattı. Lütfen artık biri bunlara bir dur desin. Ben ve benim üzere birçok insan mağdur olduk!”

 “Ne vakit kripto para piyasası hareketlense sistemi çabucak kapatıyorsunuz. Orada tüketicilerin binlerce TL parasını riske atıyorlar. Bu sistemi kapatmaya kesinlikle hakkınız yok.”

 “Yüklenen coinin en zirvesindeyken site erişime engellenerek müdahale etmemiz engelliyor. Burada usulsüzlük açık. Hususla ilgili dayanağınızı bekliyorum.”

 “10 bin dolarlık yatırımım görünmüyor”

“Hesabımdaki hiçbir kripto para gözükmüyor, hiçbir biçimde irtibata geçemedim. 10 bin dolarlık yatırımım vardı. Hiçbir şey gözükmüyor bunun sebebi nedir? Bu kadar sağlam bir sitede birinci sefer bu türlü bir sorun yaşıyorum.”

 “Kripto para alım satımı yapıyorum. Kaç kere denedim ve gözlemledim. Ben kripto parayı almadan evvel süratli hızlı artıyor, ancak ne tesadüftür ki her alımdan sonra bu yükselmeler duruyor ya da süratlice düşüyor. Bunun tesadüf olmadığını düşünüyorum.”

Hibya Haber Ajansı

 Yatırım,Para,İşlem,2021,2020,En Çok,Yaptı,Artış,Şubat

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

0
Bu gönderi hakkında yorum yapmak istiyorsanız bu balonu tıklayın.x
()
x