‘Kripto paralar iktisatta büyük bir değişime karşılık geliyor’

0

SEFER YÜKSEL

Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Genco Fas, bugün kripto paraların yüksek riskli bir spekülasyon aracı olarak algılandığını, meğer ki çıkış noktasının bu olmadığını söyledi. Bloomberg HT televizyonunda Finansal Teknoloji programına konuk olan Fas, “Zaten düşünsenize çok anlamsız olmaz mı? Zira yeni bir tarifi yeni bir kavram ortaya koyuyorsanız ve yeni bir uygulamayı hayat geçiriyorsanız bu yeni bir muhtaçlığa karşılık vermek üzere olmalıdır. Esasen var olan şeyler üzerinden bir yenilik çok enteresan değil. Yoksa esasen yüksek volatiliteye sahip ne bileyim pay senetleri yahut örneğin bugün olduğu üzere dolar, altın da var. Münasebetiyle bu kısa vade niyeti yani spekülatif fikir çok kıymetli değil” dedi.

‘Kripto paraların gelecekte vaat ettikleri çok önemli’

Tahminen daima spekülasyon maksatlı kullanılacağını lakin değerli olanın kripto paraların gelecekte vaat ettikleri olduğunun altını çizen Fas, “Kripto paralar aslında iktisatta büyük bir değişime karşılık geliyor. Bilindiği üzere hiç bir ülkeye ve ülkelerin mali kurallarına tabi olmadan dolanımda olan, hasebiyle ülkelerin ekonomik ve toplumsal gelişiminden etkilenmeden pahalanan yahut bedel kaybeden varlıklardır kripto paralar” diye konuştu. Kripto paraların gelecekte lokal para ünitelerinin yanında globalleşmiş denilebilecek süreçlerde kullanabilecek bir araca dönüşeceğini kaydeden Genco Fas şöyle devam etti: “Yani kolay bir örnekle bugün TL, dolar ve Euro ile yatırım ve spekülasyon yapabilirsiniz lakin birebir vakitte bir Avrupa ülkesinde örneğin kahve içtiğinizde Euro ile hesap ödersiniz. İşte kripto paralar da buna hazırlanmaktadırlar yani globalleşmiş bir dünyanın para ünitesi olmaya.”

 

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

0
Bu gönderi hakkında yorum yapmak istiyorsanız bu balonu tıklayın.x
()
x