Musk Etkisi: Araştırma Elon’un Kripto Para Fiyatları Üzerindeki Etkisini Gösteriyor

0

Yeni bir araştırma, Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın kripto paraların fiyatı üzerinde kıymetli bir tesire sahip olduğunu gösteriyor.

Dünyanın en güçlü insanı olan Elon Musk, teknolojik bir vizyoner olarak kabul ediliyor ve 44,7 milyonun üzerinde Twitter takipçisi var. Musk’ın Twitter aktifliğinin kısa vadeli kripto para ünitesi getirilerini ve hacmini ne ölçüde etkilediği bir araştırmayla tahlil edildi.

Blockchain Research Lab tarafından 3 Ocak’ta yayınlanan bir makaleye nazaran, Elon Musk’ın Bitcoin (BTC) ve Dogecoin (DOGE) üzerine rastgele fikirleri piyasada derin tesirler yarattı.

“Elon Musk’ın Twitter aktifliği kripto para piyasalarını nasıl hareket ettiriyor” başlıklı makale, Musk’ın kripto para ünitesi hakkında tweet attığı geçen yılki altı durumu kıymetlendirdi. Araştırmacılar, bahsedilen kripto paraların süreç hacmi ve spot fiyatı üzerindeki sonuçta ortaya çıkan etkiyi inceledi.

Altı tweet’in dördü Dogecoin ile ilgiliydi, başka ikisinde Musk Bitcoin hakkında yorum yaptı. Altı tweetin tümü, her iki kripto para ünitesinin ticareti üzerinde değerli bir tesire sahipti ve sonrasında süreç hacminde değerli bir artış kaydedildi:

“Tüm yaşananlarda, ticaret hacminde bu olaylara atfedilebilecek kıymetli artışlar tespit ettik.”

Son vakitlerde kripto para ünitesiyle ilgili altı Twitter aktifliğine dayanılarak, her olayın akabinde hayli kıymetli olağandışı ticaret hacmi belirlendi. Ayrıyeten, farklı vakit dilimlerinde Bitcoin için %18.99’a ve Dogecoin için %17.31’e varan kıymetli ölçüde olağandışı getiri keşfedildi.

Araştırmacılar Musk’ın Aralık 2020 tweet’inde “Tek söz: Doge” demesinin en tesirli kelamları olduğunu belirterek süreç hacminin katlanarak artmasına neden olduğunu lisana getirdi.

Tahlil Var mı?

Sonuçlar, halkın gözündeki insanların hangi şartlar altında belli kripto para üniteleri hakkında yorum yapmaları gerektiği sorusuna yol açıyor. Tek bir tweet, Bitcoin’in piyasa pahasında 111 milyar dolarlık bir artışa yol açabiliyorsa, farklı bir tweet de misal bir bedeli silebilir. Bu nedenle bireylerin doğal olarak kendilerini özgürce tabir etmelerine müsaade verilmesi gerektiğinden ve kripto para piyasaları, benzeri zorlukların olduğu pay senedi piyasalarına kıyasla hala nispeten sistemsiz olduğundan, bu zorluğa kolay yahut süratli bir “çözüm” öngörülemez.

Tweet,Musk’ın

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

0
Bu gönderi hakkında yorum yapmak istiyorsanız bu balonu tıklayın.x
()
x