Nijerya Merkez Bankası Bitcoin (BTC) ve Diğer Kripto Para Birimlerini Yasakladı

0

Nijerya Merkez Bankası (CBN), lokal haber yayını Peoples Gazette tarafından 5 Şubat’ta yayınlanan bir habere nazaran Bitcoin (BTC) ve öbür dijital para ünitelerini yasakladı.

Nijerya bankalarına, kripto para borsalarına bağlı müşterilerin hesaplarını “derhal” kapatma talimatı verildi. Ülkenin merkez bankası, Ocak 2017’de kripto para ünitelerini yasaklamak için bir genelge yayınladı, fakat daha sonra bölüme yönelik epeyce orta bir yaklaşım benimsedi.

Afrika kıtasının en büyük iktisadı olan Nijerya’nın dünyanın en süratli büyüyen kripto para ünitesi topluluklarından birine sahip olduğunu belirtmek gerekir. Geçtiğimiz Aralık ayında, eşler ortası kripto para borsası Paxful, Nijerya’nın ABD’nin ardında ikinci en büyük global pazar olduğunu açıklamıştı. Ülkede toplam süreç hacmi 566 milyon doları aştı.

Dorsey Takviye Vermişti

Bitcoin, ülkedeki #EndSARS hareketini desteklemişti. Bu genel yasak, muhtemelen geçen yıl ülkeyi kasıp kavuran polis vahşetine karşı #EndSARS protestosuyla ilgili.

Banka hesapları hükümet tarafından kapatılan genç ve teknoloji meraklısı Nijeryalılar, davalarını finanse etmek için büyük ölçüde Bitcoin bağışlarına güvendiler, hatta Twitter CEO’su Jack Dorsey’den de dayanak aldılar.

Para

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

0
Bu gönderi hakkında yorum yapmak istiyorsanız bu balonu tıklayın.x
()
x