Popüler Analist, Cardano (ADA) ve Ethereum’u (ETH) Karşılaştırdı

0

Tanınan kripto para analisti Lark Davis, Cardano (ADA) ve Ethereum (ETH) tartışmasına ağırlık verdi.

Yüksek profilli kripto para ünitelerine yeni bir genel bakış sunduğu görüntüsünde Lark Davis, iki akıllı kontrat platformunun artılarını ve eksilerini araştırıyor. Analist, Ethereum’un (ETH) açık bir formda şu anki öncü olduğunu söz ediyor:

“Ethereum, blockchain alanındaki en büyük merkezi olmayan geliştirme topluluğu tarafından sürdürülüyor. Ethereum, geliştiriciler manasında çok ileride, hatta Bitcoin‘in kilometrelerce önünde ve başka akıllı mukavele platformlarından da çok ileride yer alıyor.

Ethereum ağındaki yükseltmeler, proaktif olmak yerine vakit içinde reaktif olmuştur. Temel olarak Ethereum’un yaklaşımı, işler yanlış gitgide yahut güzelleştirilmesi gerektiğinde düzeltmek olmuştur. Birkaç yıl içinde ağda gerçek manada değerli bir yükseltme yapılmadı. Bununla birlikte, Ethereum şu anda ETH 2.0 ismi verilen tarihinin en büyük yükseltme sürecinde.”

Davis, yükseltmenin Ethereum’un proof of work sistemini ortadan kaldıracağını ve stake’i hayata geçireceğini ayrıyeten ölçeklenebilirliği artıracağını ve platformda uygulama oluşturmayı ve kullanmayı kolaylaştıracağını belirtti.

Öteki taraftan analist, Cardano’nun (ADA) blockchain dünyasını daha fazla kullanıcıya ve kullanım durumlarına açmak için tasarlanmış daha yeni ve çalışması daha kolay bir kodlama lisanı kullandığını açıklıyor. Bununla birlikte, Cardano ekosisteminin ardındaki teknoloji şirketi olan IOHK’nın kademeli ve çok kademeli uygulaması nedeniyle, Cardano blok zincirinde hala tam fonksiyonel bir akıllı mukavele ortamı yok:

“IOHK’da geliştirilen her şey hakemli, şeffaf, akademik araştırmalara dayanıyor. Artık bu, sadece delile dayalı usuller kullanılarak geliştirmeyi sağlamak için yapılır. Epeyce havalı, değil mi? Fakat bu, Cardano için çok daha yavaş bir pazara girme stratejisine neden oldu, bu nedenle dört yıl sonra çok, çok yaklaşmış olsak da hala akıllı kontratlarımız yok.”

İkisini karşılaştırdığımızda Davis, Ethereum’da öteki blok zincirlerinin toplamından daha fazla merkezi olmayan uygulama olduğunu belirtiyor. Cardano’nun herkese açık uygulaması yoktur. Ayrıyeten, Cardano’nun Ethereum’dan çok daha az iştiraki olduğunu söylüyor, lakin blockchain platformunun, profesyonel hizmet ağı PriceWaterhouseCoopers (PwC) üzere birkaç kaliteli ortağa sahip olduğunu belirtiyor.

Bununla birlikte, operasyonlar açısından Davis, Ethereum’un yavaş ve kıymetli olduğunu belirtiyor.

“Cardano, tam bilakis, çok ucuz ve çok süratli lakin şu anda onunla nitekim hiçbir şey yapamazsınız, yalnızca stake’e girmekten diğer.”

Davis, konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Tek bir ağa, birçok zincir teorisine şahsen inanıyorum lakin bir seçim yapmam gerekirse, başıma silah dayarsam, bu Ethereum olacak. Şu anda ve öngörülebilir gelecekte Ethereum’un kazanacağını düşünüyorum.

Şu anda Ethereum, ağ tesiri, geliştiriciler, cüzdanlar, uygulamalar ve bunların hepsi açısından inanılmaz derecede ileride. Ve evet, işler süratle değişebilir, lakin şu anda Ethereum için de işler süratle değişiyor, bu yüzden bunu aklınızda bulundurun.

Ethereum için değerli bir ölçeklendirme tahlilinin konuşlandırılmasına yalnızca birkaç hafta kaldı. Ve Ethereum 2.0? Hakikaten o kadar uzakta değil, tahminen bir yıl kadar. Cardano, bir yıl içinde Ethereum’un çılgın ağ tesirini nitekim yakalayıp geçebilecek mi?”

Ethereum,Cardano,Ağ,Uygulama

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

0
Bu gönderi hakkında yorum yapmak istiyorsanız bu balonu tıklayın.x
()
x