Sahte Elon Musk Hesabını Gerçek Sandı, 600 Bin Dolarından Oldu

0

Bir Alman vatandaşı, Elon Musk ile Bitcoin (BTC) ikram dolandırıcılığı oyununa nasıl düştüğünü açıkladı. Elon Musk olduğunu sav eden dolandırıcı sebebiyle 10 Bitcoin kaybetti ve şu sıralara kıymeti 600 bin dolar civarında.

Bitcoin’in pahasının rekorları alt üst etmesi, Tesla’nın 1.5 milyar dolarlık yatırımı v.b. üzere etmenler sebebiyle dolandırıcılar da faaliyetlerine sürat vermiş durumda. Bu nedenle Elon Musk v.b. üzere bireylerin isimlerini kullanarak dolandırıcılık yapan şahıslar kelam konusu. BBC’nin haberien nazaran Köln’de yaşayan bir Alman, dolandırıcılara 10 Bitcoin kaptırdı.

Bahtsız kişi, Elon Musk’ın “Dojo 4 Doge” diye attığı bir tweet’i gördü ve ne olduğunu merak etti. Altındaki yorumlardan bir Bitcoin çekilişi yapıldığı sonucuna vardı ve mevcut linke tıklayarak hayli profesyonel olarak hazırlanmış bir web sitesine girdi. Lakin o an fark etmediği şey bu Twitter hesabının aslında Elon Musk ile gerçekte bir ilgisinin olmamasıydı.

Olay aslında epeyce bilindik bir usul ile gelişti. Bireylerin BTC göndermesi karşılığında iki katını alacağı söz ediliyordu. Hesabı denetim etmesine rağmen özgün sanan kişi, sitedeki çekiliş sayacı bittiğinde dolandırıldığını anladı. Bahtsız adam şunları söyledi:

“Ailemin hayatını, emeklilik fonumu ve çocuklarım ile yapacağım tüm tatilleri bir kenara attığımı düşündüm. Çok büyük bir kusur yaptım.”

Dolandırılan kişi, o gece uyumadı ve dolandırıcılık web sitesine e-mail’ler atarak ve geçersiz Elon Musk hesabına tweet’ler atarak kaptırdığı Bitcoin’i geri almaya çalıştı. Lakin başarılı olamadı.

Bahtsız adam dolandırıldığını, olağanda bu kadar aptal olmadığını lakin o gece çok aç gözlü olduğunu söz ederek, bu tip dolandırıcılara karşı kullanıcılara dikkatli olmaya çağırdı.

Dolandırıcı,Elon Musk

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

0
Bu gönderi hakkında yorum yapmak istiyorsanız bu balonu tıklayın.x
()
x