Seri teşebbüsçü Musk nasıl kripto boğası oldu?

0

Elon Musk’ın Bitcoin macerası, Aralık ayında Twitter’da Tesla’nın bilançosunu Bitcoin’e taşımanın mümkün olup olmadığını sormasıyla başladı. MicroStrategy CEO’su Michael Saylor ise Musk’a “Eğer hissedarlarına 100 milyar dolar bedelinde bir yeterlilik yapmak istiyorsan bilançonu dolardan Bitcoin’e taşımalısın.” karşılığını verdi.

Bitcoin’e şirketlerin ilgisini pahalandıran Paribu Müracaat Heyeti Üyesi Turan Sert, “MicroStrategy’nin başındaki Michael Saylor evvel kendisi Bitcoin aldı, sonrasında şirketin kasasındaki 500 milyon dolar ile Bitcoin aldırdı. Bununla da yetinmedi, tahvil ihraç ederek borçlandı ve bu borçlarla da Bitcoin aldı. Şu an kasasında 70 bin Bitcoin üzere bir sayı bulunduruyor, yaklaşık 3 milyar dolar civarında.” dedi.

Bireylerde başlayan Bitcoin’in yatırım aracı olma pratiğinin yavaş yavaş yatırım fonlarına geçmesi, sonrasındaysa halka açık şirketlerin mali üniteleri tarafından kullanılması senaryosunun bir modülü olarak Elon Musk’ın şirketi Tesla’nın bu işe girdiğini belirten Sert, “Yatırım fonları Bitcoin’e birinci girenler oldu, gerisinden halka açık şirketler geldi.” dedi.

Bitcoin destekçilerinin gelişim senaryosunda kripto paranın evvel kurumsal yatırımcılar tarafından kullanılması, sonrasında şirketler tarafından kullanılması ve son olarak da merkez bankaları tarafından rezerv olarak kullanılması, kripto paranın gelişim döngüsü için büyük değer taşıyor.

“Dogecoin’i denetleyici kurumların başını karıştırmak için çıkarmış olabilir”

Michael Saylor ile Twitter konuşmasından yaklaşık 1 ay sonra Musk, Twitter profiline Bitcoin etiketi ve emojisi koymuş, bu hareketle bir arada Bitcoin neredeyse yüzde 15 yükselerek 36 bin doları geçmişti.

Musk, birebir gün erken saatlerde Twitter’da yaptığı “Dogue” görseli paylaşımıyla da Dogecoin rallisini de tetiklemişti. “Dogecoin halkın kripto parasıdır.” diyen Elon Musk, Clubhouse’daki bir sohbet odasında ise “Bitcoin’i 8 yıl evvel almalıydım partiye geç kaldım.” demişti.

Turan Sert ise Dogecoin paylaşımlarıyla ilgili, “Geçtiğimiz hafta Clubhouse’da yaptığı konuşmada Dogecoin ile ilgili paylaşımları latife maksatlı yaptığını söyledi. Dogecoin’i Amerika’daki denetleyici kurumların gazabına uğramamak ve baş karıştırmak için çıkarmış olabilir lakin Tesla Dogecoin almadı. Tesla 1,5 milyar dolarlık Bitcoin aldı.” yorumunda bulundu.

“Kurumsal yatırımcıların girmesinde 2. halka”

Musk, Aralık ayında Bitcoin ile ilgili birinci tweet paylaşımını yaptığında kripto para 23 bin dolar civarında bulunuyordu. Son olarak, Tesla’nın 1,5 milyar dolar kıymetinde Bitcoin almasıyla bir arada, kripto paranın kıymeti 47 bin dolar düzeyini aşarak geçen müddette iki katına çıkmış oldu.

Bu atağın kripto paralara kurumsal yatırımcıların girmesindeki ikinci halka olduğunu lisana getiren Sert, “Önce yatırım fonları girdi, artık büyük şirketler girmeye başlıyor. Bunun kısa periyodik dalgalanmaları azaltıcı bir tesiri olacaktır zira kurumsal yatırımcılar panik hareketlerde bulunmazlar.” dedi.

Bunun negatif tesirinin Bitcoin’i alternatif yatırım aracı olmaktan çıkarmak olacağını vurgulayan Sert, kurumsal yatırımcılarla birlikte diğer piyasalardaki hareketlerin Bitcoin’e sıçrama ihtimalinin yükseldiğini belirtti.

“Bir merkez bankasının bitcoin aldığını görebiliriz.”

Kurumsal yatırımcıların ötesinde, gelecekte bir merkez bankasının Bitcoin aldığının görülebileceğini belirten Sert, “Bu son halka olabilir, tahminen şu an alıyorlar lakin açıklamasını yapmıyorlar. Merkez bankaları bir alternatif yatırım aracı olarak nasıl altın tutuyorsa, onun yanında Bitcoin’i de rezerv para olarak tutmaya başlayacaklar.” diye ekledi.

Yatırımın yanında öbür bir kıymetli sorunun kitle kullanımının yaygınlaşması olduğuna değinen Sert, “Tesla’nın yatırımı o manada da değerli zira Tesla yaptığı açıklamada 1,5 milyar dolarlık Bitcoin aldım demenin yanında eserlerimizin Bitcoin ile alımı için de çalışmalara başlayacağız dedi.” Tabirlerini kullandı.

 Yatırım,Tesla,Kurumsal Yatırımcılar,Sert,Halka,Dolar,Geç,Yaptığı

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

0
Bu gönderi hakkında yorum yapmak istiyorsanız bu balonu tıklayın.x
()
x