Teke Tek Programında Kripto Paralar Konuşuldu: %90’ı Batacak!

0

Fatih Altaylı’nın Teke Tek programında, kripto paralar ve blockchain teknolojisi konuşuldu. Programa Prof. Dr. Haluk Zülfikar, Doç. Dr. Murat Volkan Dülger, Erkin Şahinöz, Dr. Fazilet Erkul ve Prof. Dr. Özgür Demirtaş iştirak sağladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Kripto para topluluğunda hem çok sevilen hem de reaksiyon toplayan bir isim olarak öne çıkan Özgür Demirtaş, programda değerli açıklamalarda bulundu. Demirtaş hayli tezli bir halde altcoin’lerin %90’ının batacağını lisana getirdi. Demirtaş, ayrıyeten Objelerin İnterneti alanında faaliyet gösteren bir altcoin projesinden de bahsetti. Demirtaş şu tabirleri kullandı:

“Şu anda dünya üzerinde 9000’den fazla token var. Bu bir ihtilal. Bakın internet nasıl bir devrimse bu da onun üzere bir ihtilal. Lakin bu token’lar içerisinde %90’ı da batacaktır. Artık bunların batacak olmasının nedenleri diğer, geri kalanların gelecek vaat ediyor olmasının nedenleri öteki, tam bunların ihtilal olmasının nedenleri öbür.”

Demirtaş, programda ayrıyeten merkeziyetsiz finans (DeFi) ile ilgili açıklamalarda da bulundu. Demirtaş, DeFi’yı şu halde anlattı:

“Herhangi bir şeyi alıp sattıktan sonra blockchain sisteminde her şey anlık olarak gerçekleşiyor. Bitcoin’i almak ve satmak isteyen kişi ortasında direkt alışveriş oluyor. Bir merkezi kurum olmadan. Lakin bir borsadan alsaydım, bu merkezi bir otoriteye gidecekti. Merkeziyetsiz borsalar var. Bu borsalar nasıl çalışıyor? Piyasa yapan olmadığını düşünün. Bir leğen var havuz. Biri leğene 5 milyon dolar ve 5 milyon dolarlık Apple payı koymuş. Fatih Beyefendi leğene gidiyor. Leğenin içine Apple’ı atıyor o kadarlık dolar çekiyor. Öbür birisi de Apple payı almak istiyor, leğene Apple payını atıyor, doları çekiyor. Pekala anladık da bu leğeni oraya kim koydu? Biz bunlara likidite sağlayıcıları diyoruz. Bunlar da tıpkı borsalar nasıl fiyat alıyorlar, leğeni sağlayanlar da fiyat alıyor. Böylelikle banka sizsiniz, borsa sizsiniz, sigorta şirketi sizsiniz, fon şirketi sizsiniz.”

2020’de Kurumlar Devreye Girdi

Programda konuşan Erkin Şahinöz ise, “2017’de kripto paraların yükselişinin gerisinde bireyler vardı, 2020’de kurumlar devreye girdi. Öngörüme nazaran 2022’de kimi merkez bankaları tasarruflarının bir kısmını kripto paraya yatıracak” sözlerini kullandı.

Leğen,Merkez,Borsa

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

0
Bu gönderi hakkında yorum yapmak istiyorsanız bu balonu tıklayın.x
()
x