Tim Bond: Bitcoin (BTC) Aşırı Özgürlükçü Bir Anarşizm Biçimi

0

Odey Asset Management ortağı olan Tim Bond, Bitcoin (BTC) ile ilgili gündem yaratacak açıklamalarda bulundu. Bond, Bitcoin’in toplumun olağan işleyişini durdurabilecek pozisyonda olduğuna inanıyor. MarketWatch’a demeç veren Bond, Bitcoin’in bir toplumsal yararı bulunmadığını ve çok özgürlükçü bir anarşizm biçimi olduğunu söz etti.

“Bu manada Bitcoin, liberter anarşizmin bir öncüsü pozisyonundadır. Silikon Vadisi içerisinde de bu kadar tanınan olmasının temel nedeni budur.”

Hükümetler İstikrarsızlaşabilir 

Bond, Bitcoin’i tasvip etmediğini belirterek, Bitcoin’in para ünitesi olarak kullanılmaya başlaması halinde hükümetlerin de istikrarsız bir hale bürünebileceğini tabir etti.

“Bitcoin fiat para ünitelerinin yerini almaya başlarsa, hükümetlerin vergilendirme ve harcama yapma faaliyetleri büyük bir biçimde sekteye uğrayacaktır.”

Bond ayrıyeten Cambridge Üniversitesi’nin yaptığı çalışmaya atıfta bulunarak, Bitcoin madenciliğinin etrafa verdiği zararın da üzerinde durdu. Araştırmaya nazaran Bitcoin madenciliği yıllık ortalama 118,17 TWh elektrik kullanımını gerektiriyor.

Bond, Bitcoin’in spekülatif olması ve kara para aklamak için hatalılara hizmet etmesi haricinde rastgele bir kıymeti olmadığını belirtti.

Bond’un açıklaması, Silikon Vadisi’nin en kıymetli şirketleri ortasında olan Tesla’nın yatırımının akabinde geldi. Tesla yapmış olduğu 1.5 milyar dolarlık Bitcoin yatırımıyla, kripto para gündeminde bomba tesiri yaratmıştı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

0
Bu gönderi hakkında yorum yapmak istiyorsanız bu balonu tıklayın.x
()
x