Türkiye’de Bitcoin (BTC) ve Kripto Paralara Regülasyon mu Geliyor? İşte Detayları

0

Türkiye’de kripto paralara gelme ihtimali olan regülasyonlar konusunda uzun vakittir tartışmalar dönüyor. Dün de Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kripto paralarla ilgili açıklamasının akabinde tartışmalar tekrar alevlendi. Bazıları kripto paralarda vergi beklerken bazıları de güvenlik nedeniyle düzenlemeler olabileceğini söz etti.

A Para Finans Şefi Jülide Yiğittürk’ün özel haberine nazaran Türkiye’de kripto paralara regülasyon geliyor. A Para’nın edindiği bilgiye nazaran, faaliyet gösteren kripto para alım satımına aracılık eden platformlara düzenleme geliyor. Edinilen bilgiler şu formda:

  • Lisans ve taban sermaye kuralı zaruriliği getirilecek
  • Platformlarda teknik yeterlilik, çalışanlarda SPK lisansı kuralı aranacak
  • ‘Kripto varlık’ olarak tanımlanması ve alım satımına vergi gelmesi bekleniyor

Son unsurdaki “vergi” konusu dikkat cazip. Hali hazırda uzun vakittir Türkiye’de kripto paralara vergi bekleniyordu.

Dün Ne Yaşanmıştı?

Dün Hazine ve Maliye Bakanlığı, dünyadaki kripto paralarla alakalı olan gelişmeleri dertle takip ettiklerini belirten bir açıklama yayınlamıştı. Açıklamada şu tabirler kullanılmıştı:

“Kripto paralarla ilgili dünya genelinde oluşan tasaları biz de paylaşıyoruz. Hususa ait gelişmeler ve ülkemizdeki durum Bakanlığımız tarafından yakından takip edilmektedir. Bu çerçevede Bakan Yardımcımız başkanlığında; Merkez Bankası, BDDK, SPK ve ilgili öteki kurumlarla işbirliği halinde çalışmalar yürütülmektedir.”

Türkiye kripto para topluluğunun büyük çoğunluğu bu açıklamaları vergiye yormuştu.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

0
Bu gönderi hakkında yorum yapmak istiyorsanız bu balonu tıklayın.x
()
x