Uniswap (UNI) Ekibi v3’ün Ayrıntılarını Ortaya Koyuyor

0

Salı günü yayınlanan kelamda v3 lansmanının yeni detaylarına nazaran, merkeziyetsiz borsa Uniswap’in (UNI) üçüncü güncellemesi bu baharda gelecek.

Uniswap’in kurucusu Hayden Adams “Uniswap v3’ün ayrıtılarını duyurmadan bir hafta daha geçirmek zorunda kalırsam delireceğim” dedi.

Bölüm genelinde piyasa uzmanları v3’ün v2’ye kıyasla uygunlaştırma özellikleri konusunda baş yormayı sürdürüyorlar. Salı günü yayınlanan yeni detayların Mayıs ayında uygulanmasına karar verildiği tabir ediliyor.

Uniswap, ortalama bir günde Ethereum’daki fiyatların %20’si ila %25’ini oluşturuyor. Geçen ay proje, ticaret hacminde 30 milyar doların üzerinde bir sayı gördü. Platform, DEX pazarının %60’ını oluşturuyor ve öteki Ethereum DEX’ten yaklaşık 15 kat daha fazla kullanıcıya sahip.

Verimlilik Konusu

Curve’den DODO’ya ve Balancer’a kadar rakip projeler tıpkı mevzuyu inceliyor: DEX’te likidite sağlamanın nasıl daha verimli hale getirileceği konusu. DEX’lere bağlı öbür birçok sorun, Ethereum ağına mahsus ölçeklendirme sınırlamalarına ek olarak bu meseleden kaynaklanıyor.

Örneğin Curve, bu cephede kimi ilerlemeler kaydetti. Lakin elde edilen bu verimlilik sırf stablecoin‘ler ile hudutlu kaldı. Balancer da yüklü kripto sepetlerine likidite sağlamayı kolaylaştırdı. Tüm bunlara rağmen Uniswap’e nazaran kimse sorunun asıl özünü ele almış değil.

Platform ölçeklendirmeyi de düzeltmeyi planlıyor. Katman 2 uygulaması ile birlikte iş hacminin arttırılması ve gas fiyatlarının tesirli bir halde sıfıra düşmesi hedefleniyor.

Uniswap v3’ün yeni özelliklerinden bir tanesi de güncellenmiş fiyat yapısıdır. Herkese uyan tek bir fiyatlandırma yerine v3, LP’lere üç farklı fiyat katmanı sunacak :% 0,05,% 0,30 ve% 1,00. LP’ler bu formda daha değişken varlıklarda piyasalar oluşturabilecekler. Bu yaklaşım, az süreç gören varlıkların alım satımını kolay hale getirecek.

Uniswap, v3’ün birtakım küçük dezavantajları olabileceğini de kabul ediyor. Bunlardan bir tanesi de likiditeyi değiştirebilir hale getirmenin daha sıkıntı olması. Açık kaynaklı olmasından dolayı herkesin açık kodu alıp kendi sürümünü oluşturabileceği de tabir edildi. Bu, Uniswap klonu SushiSwap (SUSHI) ile aslında gerçekleşti. SushiSwap, Uniswap’i kopyalayıp kendi idare tokenını sunarak, kısa müddette piyasadaki en büyük DEX’lerden biri haline geldi.

Dex

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

0
Bu gönderi hakkında yorum yapmak istiyorsanız bu balonu tıklayın.x
()
x