Vitalik Buterin, Ethereum (ETH) Ölçeklendirilmesi Konusunda Umutlu

0

Ethereum’un (ETH) ölçeklendirme sıkıntıları, uzun müddettir tartışma konusu olmaya devam ediyor. Bilhassa DeFi patlamasının yaşanmasının akabinde, yatırımcılar ağın son derece kıymetli hale geldiğinin üzerinde duruyorlar. Bu durum bilhassa küçük yatırımcıların ağ üzerinde süreç yapmasını imkansız hale getirmiş durumda.

Ethereum‘un başındaki isim olan Vitalik Buterin, katıldığı bir podcast’te, Ethereum’un ölçeklendirme sıkıntılarından kelam etti.

Önümüzdeki Aylarda Ölçeklenebilirlik 100 Kat Artabilir

Tim Ferris Podcast’te Naval Ravikant ile konuşan Buterin, şu anda Ethereum ekosistemi içerisindeki birtakım ıstırapları ele aldı. Buterin katman-1 ve katman-2’nin ölçeklendirme meselelerinden bahsetti.

Buterin, Ethereum’da yaşanan ölçeklendirme meselelerine tahlil getirebilecek ikinci katman tahlili hakkında konuştu. Buna nazaran süreç bilgileri Ethereum ağında bir ortaya gelmeden evvel, evvelce belirlenmiş olan bir zincirde depolamanın bir yolu sağlanır.

Bu, ağın şu anda karşılaştığı sıkıntıları minimalize edebilmek ismine tasarlanan bir tahlildir. Ethereum 2.0 ile birlikte ağa, kelamda sharding içeren bir katman ve ölçeklenebilirlik meselesinin tahlili için öteki eklemeler de yapılacak.

Buterin toplamaların (rollups) çok yakında geleceğini belirtti.

“Toplamalar çok yakında geliyor. Daha fazla ölçeklendirmeye gereksinim duyduğumuz vakitte sharding de hazır hale gelmiş olacak.”

Ek olarak Buterin ZK tabanlı bir toplama üzere bir şeyin, önümüzdeki birkaç ay içerisinde ölçeklenebilirliği 100 kat artabileceğine inanıyor. Yeniden de Buterin, birtakım riskler konusunda ihtarlarda bulunmayı ihmal etmedi.

“Bu yeni bir teknoloji ve yeni teknolojiler her vakit çeşitli riskler barındırır. Lakin bu durumdan rahatsız olmayacak beşerler olduğuna inanıyorum.”

Ethereum,Kat,Sorunları,Ağ

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

0
Bu gönderi hakkında yorum yapmak istiyorsanız bu balonu tıklayın.x
()
x